Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Agencja będzie mogła przejmować rolnicze spółki

Agencja będzie mogła przejmować rolnicze spółki

08.03.16

Agencja Nieruchomości Rolnych otrzyma uprawnienie do nabywania udziałów i akcji w spółkach, a także nieruchomości należących do spółek. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt ustawy, który właśnie trafił do Sejmu.

articleImage: Agencja będzie mogła przejmować rolnicze spółki fot. Thinkstock

Agencji Nieruchomości Rolnych ma być przyznane prawo pierwokupu oraz prawo nabycia udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, które są właścicielami nieruchomości rolnych, z wyłączeniem akcji spółek giełdowych. W celu realizacji tych uprawnień Agencja będzie mieć zapewniony dostęp do ksiąg i dokumentów spółek oraz będzie mogła żądać udzielenia odpowiednich informacji przez spółki.

Kolejne uprawnienie Agencji Nieruchomości Rolnych ma polegać na możliwości odpłatnego nabycia nieruchomości rolnej od spółki osobowej będącej właścicielem takiej nieruchomości. Uprawnienie to będzie mogło być zrealizowane w przypadku zmiany bądź przystąpienia nowego wspólnika do spółki.

Niepowiadomienie o zmianach osobowych w przypadku spółek osobowych, bądź nabycie akcji lub udziałów bez zawiadomienia Agencji będzie pociągało za sobą nieważność czynności prawnej.

Nowe uprawnienia zostaną ujęte w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. 2012 r. poz. 803) i będą przysługiwały Agencji od dnia wejścia w życie projektowanych zmian, czyli od 30 kwietnia 2016 r. Projekt ustawy został skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

Opracowanie: Andrzej Perzyna

Źródło: www.sejm.gov.pl

Dowiedz się więcej z książki
Prawo rolne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


08.03.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Redakcja Publikacji Elektronicznych WK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE