Jak zauważają autorzy apelu do tych przedsiębiorstw, deklarują one politykę wysokich standardów w zakresie etyki w biznesie i odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej, w oparciu o poszanowanie praw człowieka i transparentności. – Tymczasem w Azerbejdżanie więzionych jest ponad 100 więźniów politycznych, a reżim prezydenta Aliyeva skutecznie rozprawił się z społeczeństwem obywatelskim – czytamy w apelu.

Czytaj: Europejskie igrzyska w państwie łamiącym prawa człowieka>>>

- Wystąpiliśmy do sponsorów polskiej kadry olimpijskiej z prośbą o zrezygnowanie z sponsoringu lub wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec polityki władz azerskich – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, ekspertka HFPC.
- Sądzimy, że sponsoring wydarzenia sportowego w Azerbejdżanie, nie tylko stanowi zaprzeczenie deklarowanych standardów, lecz także szkodzi wizerunkowi polskiego biznesu – napisano w wysłanych przez HFPC listach do sponsorów kadry. - Naszym zdaniem, deklaracje o społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw nie mają być tylko pustosłowiem, to nie mogą ustępować w konfrontacji ze spodziewanymi profitami marketingowymi przedsiębiorstwa – mówi Dominika Bychawska-Siniarska.

Renata Kopczyk
  Zakaz dyskryminacji w sporcie w prawie Unii Europejskiej>>>

Igrzyska Europejskie, które rozpoczną się w czerwcu b.r. będą pierwszą tego typu imprezą sportową w Europie, organizowaną na wzór igrzysk panamerykańskich i afrykańskich. Polska wysyła do Baku reprezentację sportową oraz oficjalną delegację państwową na ceremonię otwarcia Igrzysk. Autorytarny reżim Ilhama Aliyeva, wykorzystuje to wydarzenie do umocnienia swojej pozycji na arenie międzynarodowej, po cichu prześladując niewygodnych dla siebie aktywistów.