Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Będą zmiany w sposobie zakładania spółek z o.o. przez internet

Będą zmiany w sposobie zakładania spółek z o.o. przez internet

29.08.16

Przy rejestracji przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym nie będzie można posługiwać się zwykłym podpisem elektronicznym – zakłada rządowy projekt ustawy.

articleImage: Będą zmiany w sposobie zakładania spółek z o.o. przez internet fot. Thinkstock

W obecnym stanie prawnym procedura zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w tzw. trybie S-24 cechuje się dużą dostępnością i prostotą. Widoczne jest to m.in. w zakresie sposobu podpisywania dostępnego w systemie informatycznym formularza umowy spółki – wystarczy do tego użycie niekwalifikowanego podpisu elektronicznego. Podobnie wniosek złożony drogą elektroniczną o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku rejestrowania spółek z o.o. może być opatrzony zwykłym podpisem elektronicznym.

Mimo że taka regulacja przyczyniła się do dużej popularności spółek z o.o. rejestrowanych w trybie S-24, to stanowi ona również pole do nadużyć. Zdarzają się przypadki nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych do zawiązania spółki. Jest tak dlatego, że w przypadku złożenia zwykłego podpisu elektronicznego jego weryfikacja polega na ustaleniu zgodności wskazanego przez osobę składającą podpis numeru PESEL z danymi znajdującymi się w rejestrze PESEL. W związku z tym nie ma stuprocentowej pewności, czy osoba składająca podpis elektroniczny pod umową spółki jest rzeczywiście tą, która we wniosku o rejestrację spółki widnieje jako zawierająca umowę.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks spółek handlowych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złW celu przeciwdziałania wyżej opisanym nadużyciom przygotowano rządowy projekt nowelizacji przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw. Proponuje się w nim, by przy zawiązywaniu spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy dostępnego w systemie teleinformatycznym można było stosować jedynie kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Takie podpisy są używane przy zawiązywaniu w systemie S-24 spółek jawnych i komandytowych, jak i przy dokonywaniu zmian w umowie, więc nowelizacja przepisów zapewni równocześnie spójność regulacji.

W projekcie przewidziano 30-dniowe vacatio legis. Projektowane zmiany są obecnie przedmiotem konsultacji społecznych.

Źródło: www.rcl.gov.pl

Andrzej Perzyna 29.08.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Redakcja Publikacji Elektronicznych WK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE