Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Biznes apeluje o przyspieszenie prac nad Konstytucją Biznesu

Biznes apeluje o przyspieszenie prac nad Konstytucją Biznesu

13.09.17

Środowisko przedsiębiorców wystąpiło z apelem do rządu o przyspieszenie prac nad projektem ustawy Konstytucja Biznesu. - To długo oczekiwany akt, ze względu na złe doświadczenia spowodowane dotychczasową formą współpracy z administracją publiczną - czytamy w apelu.

articleImage: Biznes apeluje o przyspieszenie prac nad Konstytucją Biznesu fot. Thinkstock

Zdaniem autorów apelu, przyjęcie przez Sejm Konstytucji Biznesu poprawi relacje i funkcjonowanie przedsiębiorców. Jak podkreślają, stabilne otoczenie prawne i poprawa praktycznego stosowania przepisów jest istotnym elementem dla zwiększenia inwestycji, zwłaszcza wśród mikro- i małych przedsiębiorców.

Czytaj: Uzgodnienia dotyczące Konstytucji Biznesu potrwają jeszcze 2-3 miesiące>>

– Oczekujemy, że dokument będzie na nowo definiować współpracę biznesu i administracji – powiedział serwisowi eNewsroom Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji –  przejawia się ona w różnych aspektach – od długości załatwiania spraw w urzędzie, kontrolach, ale i samym podejściu administracji do firm i przedsiębiorców.

Jego zdaniem pewien katalog podstawowych zasad, który obecnie obowiązuje w różnych aktach prawnych, jak zasada wolności gospodarczej w Konstytucji, jest często nadwyrężany albo w ogóle niestosowany. Widać dzisiaj, jak niespójne prawo i załatwianie spraw w administracji publicznej powstrzymuje ich przed inwestowaniem. - W przekonaniu całego środowiska przyjęcie wspomnianej ustawy, która w pewnym stopniu poprawi relacje administracji i biznesu, na nowo unormuje zasady pewności i interpretacji prawa oraz poprawi jakość obsługi w urzędach – przyczyni się do wzrostu polskiej przedsiębiorczości. Duże firmy w zakresie nadmiernej regulacji prawnej mogą sobie poradzić, ale miko- i małe przedsiębiorstwa są zdane na siebie. Projekt ustawy powinien wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Przedsiębiorcy oczekują szybkiego procesu legislacyjnego w Sejmie i wprowadzenia omawianych przepisów. Praktyka działania i interpretacji urzędów jest bardzo różna, nie zawsze odbywa się w prawidłowy sposób. Mamy nadzieję, że Konstytucja Biznesu stanie się pewnym gwarantem dla podstawowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i prawidłowych relacji z biznesem – dodał Arkadiusz Pączka.
 

13.09.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE