Rada przygotowała stanowisko wobec projektu nowelizacji kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw wprowadzającego m.in. propozycje dotyczące przepadku składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa. - Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, głęboko zaniepokoił Polską Radę Przedsiębiorczości – czytamy w opinii.

Czytaj: Rozszerzona konfiskata ma uderzyć w zorganizowaną przestępczość>>

W ocenie członków Polskiej Rady Przedsiębiorczości zmiany prawne w zakresie gospodarki - proponowane przez rząd - powinny być przygotowywane w sposób systematyczny i przemyślany, ze względu na ogromny wpływ, jaki będą miały na funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce. - Nieprecyzyjne sformułowania, brak rzetelnej oceny skutków regulacji oraz nadmierna restrykcyjność i niemożliwe do ocenienia skutki proponowanych rozwiązań, nadwyrężają zaufanie do państwa i grożą nadużyciami - w tym działaniami na szkodę firm poprzez nieuczciwą konkurencję. Skutkiem realizacji pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości będzie brak, i tak już niskiego, zaufania społecznego w Polsce, ograniczenie inwestycji i brak szans na realizację celów Planu Odpowiedzialnego Rozwoju – czytamy w opracowaniu.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks karny. Część szczególna. Tom III. Komentarz do art. 278-363
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Rada Przedsiębiorczości apeluje do Ministra Sprawiedliwości o głęboką analizę licznych zastrzeżeń zgłaszanych przez środowiska przedsiębiorców do przedstawionej propozycji. Autorzy stanowiska podkreślają, że przedstawiony projekt znacznie wykracza poza normy zawarte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/42/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. wprowadzając niedookreślone instytucje prawne ingerujące głęboko w prawa własności, przede wszystkim osób trzecich. - Zwalczanie przestępczości nie może odbywać się przy łamaniu podstawowych praw obywatelskich – czytamy w opinii.
Więcej>>>