Według nadinspektora gangi specjalizują się w przestępczości ekonomicznej i cyberprzestępczości, choć i w tym drugim przypadku chodzi bardziej o sferę ekonomiczną.
- Grupy przestępcze nie odpuszczają jeszcze narkotyków, bo to nadal jest dochodowy interes i łatwo na tym zarobić. Przykładowo, kupują 80-procentową amfetaminę, dodają do niej produkty zakupione w sklepie spożywczym, i mają trzy razy więcej porcji. Ta duża przestępczość to jednak typowe przekręty ekonomiczne, są bardziej dochodowe, a zagrożenia karą są często niższe. Paliwa, alkohol, papierosy to jest to, na czym w tej chwili zarabia się najwięcej.

Czytaj:  Raport CBŚ: 772 grupy przestępcze działały w Polsce w 2012 r. >>>

Pytany o współpracę z gangami zagranicznymi Igor Parfieniuk przyznaje, że  w sprawach paliwowych współpracują ze sobą grupy np. z Łotwy, Litwy, Estonii, Niemiec i Polski. Do przekrętów podatkowych, akcyzowych dochodzi właśnie w naszym kraju. Chodzi tu zarówno o tranzyt, jak i działanie na szkodę polskiego Skarbu Państwa.

Gangi przemycają papierosy zza wschodniej granicy. Do Polski są też jednak przywożone z krajów bałtyckich, całe zdemontowane fabryki papierosów.
- Maszyny trafiają do nas legalnie, są zgłaszane do odprawy celnej jako np. maszyny do produkcji ołówków. Potem znajduje się hale, ustawia się całe linie produkcyjne i produkcja nielegalnych papierów rusza. Wszystko polega obecnie na znalezieniu jakichś nie do końca doprecyzowanych przepisów podatkowych i na działaniu w tej branży - tłumaczy nadinspektor.

Według rozmówcy PAP grupy, które teraz działają w Polsce, nastawione są na konkretny kierunek popełnianych przestępstw. Są na przykład gangi specjalizujące w przekrętach VAT-owskich.

- Jeśli chodzi o narkotyki, widzimy dość pozytywny trend. Polskie grupy widząc, że likwidujemy kolejne laboratoria narkotyków, zaczęły przenosić się z ich produkcją. Produkują w krajach Beneluksu - Holandii, Belgii. Wchodzą w kooperację z tamtymi grupami przestępczymi. Wysyłają na miejsce polskich chemików, którzy tam na miejscu produkują narkotyki na skalę przemysłową. Współpracujemy z tamtejszą policją, gdy rozpracujemy grupę, przekazujemy im informacje. Oni wchodzą do danej fabryki, magazynów, a my w Polsce zatrzymujemy osoby powiązane z gangiem - mówi Parfieniuk.

Wyprodukowane za granicą narkotyki, głównie amfetamina, trafiają do Polski. Z kolei w naszym kraju wzrasta liczba plantacji marihuany, choć ta lepsza gatunkowo też jest przemycana z Holandii.

Czytaj: Prezydent może już podpisać wyłączenie CBŚ z Komendy Głównej Policji >>>

Coraz więcej według rozmówcy PAP jest przestępstw w cyberprzestrzeni i to począwszy od takich prostych wyłudzeń - ktoś zamawia telefon komórkowy, a przesyłają mu cegłę, po naprawdę duże oszustwa, dokonywane przez duże firmy.

- Takie przestępstwa się nam rozprzestrzeniają, coraz więcej ich ujawniamy, a i tak zdajemy sobie sprawę, że ta ciemna strefa jest duża. Często trudno namierzyć sprawcę, nawet jeśli siedzi przed komputerem w Polsce. W ukrywaniu się pomaga mu mnogość dostępnych połączeń internetowych, możliwość używania serwerów w różnych krajach.Zarówno u nas w CBŚP, jak we wszystkich komendach wojewódzkich tworzone są wydziały do walki z cyberprzestępczością. Nawiązaliśmy też współpracę z FBI; w Stanach Zjednoczonych jest taki specjalny ośrodek do zwalczania cyberprzestępczości. Pojedzie tam dwóch polskich policjantów - jeden od nas, drugi z Biura Służby Kryminalnej KGP, na trzymiesięczne przeszkolenie. Będą szkolić się w zakresie ujawniania takich przestępstw, jak i nawiązywać kontakty z operatorami największych portali internetowych - mówi Igor Parfieniuk.

Inne wyzwania, stojące przed polskimi służbami, to przestępczość pseudokibiców, ekstremizm oraz odzyskiwanie i zabezpieczenie mienia, które przestępcy pozyskali podczas swojej działalności.
- Ważne jest też rozpracowywanie grup zajmujących się obrotem narkotykami, tak by zdjąć jak największą ilość tych środków z rynku i uratować tym samym życie choć kilku osób. W 2014 roku udało nam się zabezpieczyć ponad 2 tony narkotyków, to moim zdaniem duży sukces- mówi nadinspektor. (pap)

Praktyczne elementy zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu

Praktyczne elementy zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu