Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Z dniem 1 marca 2015 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 6 lutego 2015 roku o zmianie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U z 2015, poz. 262) utrzymująca zwolnienie od opłaty skarbowej odpisów skróconych aktów stanu cywilnego wydawanych w sprawach Karty Dużej Rodziny.


Omawiana nowelizacja ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której po wejściu w życie ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, tj. po dniu 1 marca 2015 r., przestanie obowiązywać zwolnienie od pobierania opłaty skarbowej (w kwocie 22 zł) za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego w sprawach Karty Dużej Rodziny. Nowelizacja ma więc służyć pełnej realizacji zasady bezpłatności wydawania Karty Dużej Rodziny, zgodnie z art. 13 ust 1 ustawy.

Ustawa podjęta została w trybie iście "ekspresowym". Po pierwszym czytaniu w dniu 4 lutego 2015 roku i drugim czytaniu w dniu 5 lutego 2015 roku, została jednogłośnie przyjęta przez Sejm w głosowaniu w dniu 6 lutego 2015 roku, w dniu 7 lutego 2015 roku uzyskała aprobatę Senatu i w dniu 9 lutego 2015 roku przekazana została Prezydentowi RP do podpisania.

Przypomnieć trzeba, że o Kartę Dużej Rodziny zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 1863), ubiegać się mogą rodziny z trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana każdemu członkowi rodziny i ma umożliwiać korzystanie ze zniżek przy korzystaniu z ofert kulturalnych, rekreacyjnych i transportowych, stanowiąc przejaw pomocy Państwa dla rodzin wielodzietnych.

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.