Międzynarodowy Instytut Rzeczników Praw Obywatelskich,  po wizycie w Polsce opublikował raport z zaleceniami dla polskiego parlamentu i rządu. Misja rozpoznawcza z udziałem rzeczników z Hiszpanii, Austrii, Irlandii i Łotwy odbywała się w dniach od 18 do 20 lipca br.
Był to pierwszy w historii tej organizacji raport w obronie rzecznika jednego z państw członkowskich. Z raportu wynika, że działania polskiego rzecznika praw obywatelskich postrzegane są jako wzorcowe w tym regionie Europy. Jest to jeden z najskuteczniejszych rzeczników w Europie - zaznacza raport. Co więcej - eksperci Instytutu zalecają parlamentarzystom, by popierali niezależne sprawowanie mandatu przez dr Adama Bodnara, poprzez zapewnienie dostępu do sądów i Trybunałów. A także zaniechanie przez polski rząd podważania wiarygodności sądów.
Zwrócili uwagę, że sprawą najwyższej wagi jest zapewnienie Rzecznikowi Praw Obywatelskich i jego obsłudze biurowej wystarczającego budżetu, umożliwiającego prace w imieniu Polaków, a nie go obniżanie.  Ponadto kompetencje rzecznika należy rozszerzać, a nie zwężać , ponieważ musi on dysponować szerokimi uprawnieniami w celu właściwego wypełniania swoich zadań.
Jak podkreślił na konferencji prasowej, 24 października Peter Tyndall, wiece- przewodniczący Instytutu każda krytyka działalności rządu przez rzecznika praw obywatelskich jest jego normalną reakcją na błędy władzy, gdyż tak reagują rzecznicy praw obywatelskich w demokratycznych państwach - podkreślił Tyndall, RPO z Irlandii.
Kolejną rekomendacją jest apel o zaprzestanie ataków personalnych na dr Adama Bodnara i jego zastępców oraz potępienie przez rząd i posłów tej agresji. Ten punkt raportu związany jest z petycją Fundacji Ordo Iuris, która chciała odwołać dr Bodnara ze stanowiska w związku z jego pozytywną opinią dotyczących praw osób  ze środowiska LGBT.
- Nasz raport i postulaty adresowane do władz polskich będziemy kierować także  do Komisji Europejskiej, Komitetu Praw Człowieka ONZ i innych organizacji międzynarodowych - zapewnił Rafael Ribo, przewodniczący IOI, rzecznik hiszpański.

Do Międzynarodowego uRzeczników Praw Obywatelskich należy 90 państw oraz 175 rzeczników praw obywatelskich z całego świata.

Postępowanie cywilne. Kazusy
Małgorzata Manowska
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł