Informację taką przekazały agencje w piątek wczesnym popołudniem, powołując się na źródła zbliżone do trwającego w Brukseli szczytu UE. NIe wiadomo, czy ma z tym związek wcześniejsze opuszczenie szczytu przez polskiego premiera Matusza Morawieckiego. Jak podały oficjalnie polskie źródła dyplomatyczne, Morawiecki opuścił szczyt ze względu na ważne obowiązki w kraju.

- Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się iść do przodu, będzie uważała, że to konieczne, będziemy to wspierać - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji, pytana o ewentualne uruchomienie artykułu 7.
- Będę wspierał inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską za każdym razem, gdy broni ona spójności naszych zasad - wtórował jej Macron.

- Komisja uważa, że jest zmuszona do rozwiązania tej sprawy. Mam nadzieję, że mogą być przeprowadzone nowe rozmowy z nowym premierem, które sprawiłyby, że prowadzenie tej procedury nie byłoby konieczne - powiedziała na konferencji prasowej po szczycie UE niemiecka kanclerz.
Również prezydent Macron wyraził nadzieję, że Polska będzie w stanie wyjaśnić niejasności. - Dajmy szanse nowemu premierowi Polski na dyskusje w nadchodzących dniach - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki wcześniej spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Powiedział dziennikarzom, że "były to dobre rozmowy" oraz że jego rozmowa z prezydentem Francji dotyczyła m.in. zmian klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego i dyrektywy o pracownikach delegowanych. Spotkanie odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli, w gronie delegacji obu państw.
Tymczasem Pałac Elizejski poinformował w oświadczeniu, że prezydent Macron rozmawiał z premierem Morawieckim przede wszystkim na temat reform polskiego wymiaru sprawiedliwości i przyjmowania migrantów. W kwestii planowanych przez polski rząd reform wymiaru sprawiedliwości.  Więcej>>

Czytaj: KE oceni ustawy o SN i KRS i w środę zdecyduje ws. art 7. wobec Polski>>

- Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie uruchomi art. 7 unijnego traktatu wobec Polski - powiedział w piatek Donald Tusk. 
Komisja Europejska będzie w środę analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzję, czy aktywować wobec Polski art. 7 ust. 1 unijnego traktatu. (ks/pap)