Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Fundacja Helsińska apeluje o powołanie podkomisji ds. wyroków ETPC

Fundacja Helsińska apeluje o powołanie podkomisji ds. wyroków ETPC

21.02.16

Potrzebne jest ponowne utworzenie podkomisji ds. wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I dodaje, że stanowiła ona dobre forum dialogu pomiędzy parlamentarzystami, rządem i organizacjami pozarządowymi.

articleImage: Fundacja Helsińska apeluje o powołanie podkomisji ds. wyroków ETPC Oficjalna strona Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

W wystąpieniu do przewodniczących sejmowych Komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz Komisji spraw zagranicznych Fundacja przypomina, że W lutym 2014 r. polski Sejm jako jeden z pierwszych parlamentów w Europie zdecydował o powołaniu stałej podkomisji ds. wykonywania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Podkomisja spotykała się w celu omawiania stanu wdrożenia wyroków ETPC przez poszczególne ministerstwa oraz prowadziła debaty na temat rocznego raportu Rady Ministrów nt. stanu wykonywania wyroków przez Polskę.
- Powstanie podkomisji spotkało się z dużą aprobatą instytucji krajowych, jak również Rady Europy, która od dawna apelowała o większe zaangażowanie parlamentów krajowych w proces wykonywania wyroków ETPCz. Wagę udziału Parlamentu w monitoringu wdrażania wyroków, niejednokrotnie podkreślało m.in. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, np. w raporcie Marie-Louise Bemelmans-Videc pt. „Guaranteeing the authority and effectiveness of the European Convention on Human Rights” przyjętym 4 listopada 2011 r. Jak wskazuje raport, jednym z możliwych rozwiązań systemowych jest wprowadzenie regularnej kontroli ze strony parlamentów krajowych nad pracami rządu w zakresie implementacji wyroków – czytamy w wystąpieniu Fundacji.

 

M.A. Nowicki podsumowuje 2015 rok w orzecznictwie strasburskim>>>

W liście z 17 lutego 2016 r. można też przeczytać, że podkomisja stanowiła dobre forum dialogu pomiędzy parlamentarzystami, rządem i organizacjami pozarządowymi.
Również Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się pod koniec stycznia 2016 r. do Marszałka Sejmu RP, wskazując na dobre doświadczania związane z funkcjonowaniem w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej Podkomisji ds. wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wystąpienie HFPC do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka>>>
 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE