Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Fundacja Helsińska: niech prokuratura sprawdzi, dlaczego nie wpuszczono Togijczyka do autobusu

Fundacja Helsińska: niech prokuratura sprawdzi, dlaczego nie wpuszczono Togijczyka do autobusu

17.06.17


Odmowa wpuszczenia czarnoskórego pasażera do autobusu mogła być motywowana rasistowskimi uprzedzeniami – podejrzewa Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I apeluje do szefa stołecznej prokuratury o wnikliwe zbadania sprawy.

articleImage: Fundacja Helsińska: niech prokuratura sprawdzi, dlaczego nie wpuszczono Togijczyka do autobusu fot. Thinkstock

HFPC skierowała pismo do Prokuratora Okręgowego w Warszawie z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawę odmowy wpuszczenia do autobusu obywatela Togo. Z relacji prasowych wynika, że zachowania kierowcy pojazdu mogły być motywowane uprzedzeniami rasowymi.

Togijczyk chciał pojechać autobusem z Warszawy do Berlina, posiadał bilet i wszystkie niezbędne dokumenty. Bliscy czarnoskórego mężczyzny twierdzą, że kierowca autobusu miał uniemożliwić wstęp do pojazdu pod pretekstem, że „na pewno ma nóż i jest terrorystą”. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja, jednak interwencja nie przyniosła oczekiwanych skutków, ponieważ funkcjonariusze ocenili, że nie są władni nakazać kierowcy zabranie pasażera w podróż. Przedstawiciele firmy przewozowej twierdzą, że powodem odmowy zrealizowania usługi było złamanie warunków i regulaminu przewozu osób i bagażu, a podróżny nie chciał zapłacić za nadbagaż i zachowywał się „prowokacyjnie”. Rodzina Togijczyka, obecna podczas incydentu, nie potwierdza tej wersji zdarzeń.

HFPC zwróciła się do Prokuratora Okręgowego o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawę i zbadanie, czy nie doszło do wypełnienia znamion czynów zabronionych, w tym znieważenia ze względu na przynależność rasową (art. 257 Kodeksu karnego) lub umyślnego odmówienia spełnienia świadczenia bez uzasadnionej przyczyny (art. 138 Kodeksu wykroczeń).
- Dla dyskryminujących zachowań motywowanych niechęcią i nienawiścią ze względu na pochodzenie rasowe, nie sposób jest znaleźć żadnego uzasadnienia. Wagę problemu rasizmu i ksenofobii dostrzegła społeczność międzynarodowa, co zaowocowało przyjęciem wielu aktów prawnomiędzynarodowych obligujących państwa do zakazania i przeciwdziałania dyskryminacji m.in. ze względu na rasę, kolor skóry, pochodzenie narodowe i etniczne – czytamy w piśmie HFPC.

- Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której odmowa wykonania usługi lub świadczenia jakiejś osobie mogłaby być uzasadniona jej pochodzeniem rasowym. Za niedopuszczalną należy  uznać selekcję klientów opartą na każdym dyskryminacyjnym i nieuzasadnionym kryterium – mówi Jarosław Jagura, prawnik HFPC. - Uniemożliwienie skorzystania z usługi ze względu na pochodzenie rasowe jest niezgodne z tzw. ustawą równościową, według której zakazane jest nierówne traktowanie osób fizycznych ze względu na rasę w zakresie dostępu i warunków korzystania z usług oferowanych publicznie, a za takie należy uznać usługi świadczone przez firmę przewozową – dodaje Jarosław Jagura.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE