Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Hiszpański SN wycofał Europejski Nakaz Aresztowania na b. premiera Katalonii

Hiszpański SN wycofał Europejski Nakaz Aresztowania na b. premiera Katalonii

05.12.17

Sąd Najwyższy Hiszpanii wycofał we wtorek Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego szefa regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta oraz czworga członków jego gabinetu - podała agencja EFE, powołując się na źródła sądowe.

articleImage: Hiszpański SN wycofał Europejski Nakaz Aresztowania na b. premiera Katalonii fot. Thinkstock

Nakaz aresztowania Puigdemonta, Antonia Comina, Lluisa Puiga, Meritxell Serret i Clary Ponsati wydał 3 listopada madrycki sąd Audiencia Nacional w związku z zarzutami o "rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz" centralnych w Madrycie. Toczące się w sprawie polityków śledztwo dotyczy ich działań na rzecz niepodległości Katalonii.

Sędzia Pablo Llarena, ogłaszając decyzję, ocenił, że ENA należy wycofać, a sprawa od teraz będzie podlegała wyłącznie jemu. Jak tłumaczył, wydane indywidualnie dla każdego podejrzanego Europejskie Nakazy Aresztowania nie mają zastosowania do popełnionego przez nich przestępstwa rebelii - według hiszpańskiego kodeksu jest to przestępstwo popełniane zbiorowo. Zdaniem Llareny sprawa wymaga podjęcia zbiorczej decyzji, by uniknąć odpowiedzi sprzecznych.

Puigdemont oraz jego współpracownicy przebywają obecnie w Belgii. Tamtejszy sąd miał ogłosić decyzję w sprawie ich ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii 14 grudnia.

Jednocześnie sąd podtrzymał hiszpański nakaz aresztowania wobec pięciorga polityków; oznacza to, że gdy wrócą oni do kraju, zostaną zatrzymani - wyjaśniły AFP źródła sądowe.

Gabinet Puigdemonta został zdymisjonowany 28 października po publikacji przez Madryt przepisów ograniczających autonomię Katalonii.

Agencje podkreślają, że Puigdemont - mimo że przebywa w Belgii - startuje w zaplanowanych na 21 grudnia przedterminowych wyborach regionalnych w Katalonii. Jednak w przekonaniu zagranicznych obserwatorów przedwyborcze notowania Demokratycznej Europejskiej Partii Katalonii (PDeCAT) zdymisjowanego premiera słabną wraz z pojawiającą się w katalońskiej opinii publicznej krytyką niezdecydowanych działań jej lidera bezpośrednio po referendum w sprawie niepodległości Katalonii, zakończonych "ucieczką" do Brukseli. (PAP)

05.12.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE