Ustawa, którą w poniedziałek podpisał prezydent, umożliwi pracodawcom świadczącym usługi na rynku finansowym, weryfikację osób zatrudnionych na stanowiskach związanych ze szczególną odpowiedzialnością oraz ubiegających się o zatrudnienie na takich stanowiskach, pod kątem ich karalności za niektóre kategorie przestępstw. W praktyce chodzi o lepszą ochronę interesów podmiotów sektora finansowego oraz ich klientów. Ustawa w art. 2 wylicza podmioty, które są uprawnione do żądania takich informacji. Lista jest długa, zawiera kilkadziesiąt punktów.

Kiedy pracodawca może żądać informacji o niekaralności

W obecnym stanie prawnym pracodawca może żądać informacji o niekaralności od osób ubiegających się o zatrudnienie tylko wówczas, gdy wymóg niekaralności wynika z odrębnych przepisów.

Podmiot sektora finansowego będzie mógł żądać informacji o niekaralności od osoby ubiegającej się o zatrudnienie albo zatrudnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisku związanym z:
– zarządzaniem mieniem tego podmiotu lub osób trzecich,
– dostępem do informacji prawnie chronionych,
– podejmowaniem decyzji obarczonych wysokim ryzykiem utraty mienia tego podmiotu lub osób trzecich lub wyrządzenia innej znacznej szkody temu podmiotowi lub osobom trzecim.

Informacja o niekaralności będzie dotyczyć określonych w ustawie przestępstw.

Nowe przepisy obejmą nie tylko pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, ale także na umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, umowy agencyjne lub inne umowy o podobnym charakterze. Czytaj dalej >>