Strona główna » ISP: organizacje pozarządowe w niepewnej sytuacji

ISP: organizacje pozarządowe w niepewnej sytuacji

13.08.17

Zdecydowanie na niekorzyść organizacji pozarządowych w Polsce zmienił się klimat polityczny, w którym nowy rząd obniżył standardy prowadzenia dialogu obywatelskiego, a jego przedstawiciele otwarcie krytykowali wybrane organizacje - ocenił w najnowszym raporcie Instytut Spraw Publicznych.

articleImage: ISP: organizacje pozarządowe w niepewnej sytuacji fot. Thinkstock

Jak twierdzą eksperci ISP media publiczne zaczęły emitować negatywne materiały na temat wybranych organizacji. Główne publiczne programy informacyjne rozpoczęły kampanię dyskredytacji, twierdząc, że niektóre organizacje pozarządowe były powiązane z opozycją polityczną i niewłaściwie wykorzystywały środki publiczne. Premier i inni prominentni przedstawiciele partii rządzącej włączyli się do tej kampanii, oświadczając, że organizacje pozarządowe wymagają silniejszej kontroli. W rezultacie pod koniec grudnia 2016 roku premier zaproponowała nową ustawę, mającą wprowadzić centralne zarządzanie sektorem organizacji pozarządowych przez nowy urząd, podlegający bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów (prace nad ustawą trwają obecnie w parlamencie).
 
Z drugiej strony, w maju weszła w życie ważna nowelizacja Ustawy o stowarzyszeniach, łagodząca zasady zakładania stowarzyszeń i umożliwiająca niezarejestrowanym stowarzyszeniom otrzymywanie zewnętrznego finansowania. Nowelizacja wyeliminowała także nadzór władz lokalnych nad tym procesem i skróciła czas, w jakim sąd podejmuje decyzję w sprawie rejestracji. Ponadto nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która weszła w życie w lipcu 2016 roku, wspiera ideę bardziej powszechnego uwzględniania celów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych, co może zwiększyć szanse organizacji pozarządowych na wygrywanie przetargów.
 
To tylko główne obserwacje, których rozwinięcie i uzasadnienie zawiera najnowsza edycja raportu Indeks Stabilności NGO 2016 (CSO Sustainability Index 2016), wydanego właśnie przez ISP we współpracy z USAID. Można w nim znaleźć podsumowanie funkcjonowania sektora obywatelskiego w ubiegłym roku, opracowane w odniesieniu do sześciu obszarów dotyczących ich działalności: otoczenia prawnego, zdolności organizacyjnej, kondycji finansowej, rzecznictwa, świadczenia usług, infrastruktury oraz wizerunku publicznego.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: ISP

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE