Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Jest już uzasadnienie wyroku TK z 9 marca

Jest już uzasadnienie wyroku TK z 9 marca

17.03.16

Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego opublikowane zostało uzasadnienie wyroku z 9 marca br. ws. niezgodności z konstytucją większości przepisów nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r.

articleImage: Jest już uzasadnienie wyroku TK z 9 marca Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Sentencja wyroku dostępna jest na stronie TK od momentu ogłoszenia orzeczenia na sali posiedzeń. Teraz treść wyroku i uzasadnienie dostępne są tutaj>>
(Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego Zbiór Urzędowy, Seria A, 2016 poz. 2)

Wyrok TK nie został dotąd opublikowany w Dzienniku Ustaw. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu i rządzącej większości w parlamencie wynika, że nie zostanie on opublikowany w dzienniku urzędowym.

Kaczyński: "opinia" części sędziów TK nie zostanie opublikowana>>

Nowelizacja z 22 grudnia 2015 roku ustawy o Trybunale Konstytytucyjnym jest w większości zaskarżonych przepisów sprzeczna z konstytucją - stwierdził TK w ogłoszonym 9 marca br. wyroku. Zdaniem TK oceniane przepisy sparaliżowałyby działanie Trybunału. Dwoje sędziów zgłosiło zdania odrębne do wyroku.

Zdaniem TK cała nowela ustawy o TK jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Natomiast Trybunał nie uznał trybu uchwalenia noweli za niekonstytucyjny. Ale za niekonstytucyjne TK uznał usunięcie z ustawy o TK rozdziału o stwierdzeniu przez Trybunał przeszkody w sprawowaniu funkcji prezydenta RP. Podobnie Trybunał ocenił możliwość wszczynania "dyscyplinarki" sędziego TK na wniosek prezydenta RP lub ministra sprawiedliwości. Niekonstytucyjna jest także możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm.
Również zapis o badaniu spraw w kolejności wpływu, a także wydłużenie terminów na rozpatrzenie spraw w TK oraz zapis o wymogu większości 2/3 głosów do wydania wyroku w pełnym składzie są niekonstytucyjne. Zdaniem TK takie zapisy noweli uniemożliwiły TK "rzetelne i sprawne działanie". Podobny skutek wywołuje także, zdaniem TK, zapis że pełny skład to minimum 13 sędziów. Został on uznany przez Trybunał za niekonstytucyjny. Za sprzeczny z konstytucją uznany został uznany też brak vacatio legis do tej ustawy. 

Więcej: TK: grudniowa ustawa o Trybunale niezgodna z konstytucją>>

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: TK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE