Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Johann: I prezes SN wykonała swój ustawowy obowiązek

Johann: I prezes SN wykonała swój ustawowy obowiązek

13.04.18

I prezes SN Małgorzata Gersdorf, zwołując pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, wykonała swój obowiązek zapisany w ustawie; prawdopodobnie zorientowała się, że stosowana przez nią obstrukcja nie przyniesie skutku - ocenił przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann.

articleImage: Johann: I prezes SN wykonała swój ustawowy obowiązek fot. Thinkstock

Małgorzata Gersdorf zwołała na 27 kwietnia posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa; poinformowała o tym w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.

Czytaj: I prezes SN zwoła pierwsze posiedzenie KRS>>

I prezes SN wykonała swój obowiązek zapisany w ustawie - w ten sposób decyzję prof. Małgorzaty Gersdorf ocenił w rozmowie z PAP przedstawiciel prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa Wiesław Johann. Pytany, czemu jego zdaniem ta decyzja została podjęta akurat w tym momencie, Johann powiedział, że prawdopodobnie Gersdorf "zorientowała się, że stosowana przez nią obstrukcja nie przyniesie skutku".

Czytaj:  KRS: spotkanie Johanna czy posiedzenie Gersdorf?>>

Jednocześnie Johann zaznaczył, że zaskoczyła go wypowiedź I prezes SN, która wyrażała wątpliwości dot. zgodności z konstytucją trybu wyboru członków Rady, jak i dochowania w Sejmie ustawowej procedury. Jak zauważył, w stosunku do każdej ustawy, uchwalonej przez parlament, obowiązuje domniemanie konstytucyjności. Podkreślił, że choć I prezes SN ma prawo do swojego zdania i on je bardzo szanuje, to jednak - wskazywał - "oceniać, która ustawa jest zgodna z konstytucja, a która nie, może tylko Trybunał Konstytucyjny".

Johann odniósł się też do słów Gersdorf, która pytana, czy podczas posiedzenia KRS będzie chciała wygłosić apel do nowych członków Rady, podkreśliła, że "trzeba im przypomnieć przysięgę sędziowską". "Ona ma prawo powiedzieć, co uważa za stosowne, ale przypominanie tym sędziom o ich przysiędze mnie wydaje się niestosowne" - ocenił przedstawiciel prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Na początku marca - po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady - prezes Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej - jako I prezes SN - należało zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego. Według ustawy o KRS, posiedzenie w takiej sytuacji zwołuje bowiem "Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego".

Państwo prawa to niezależne sądy>>

W marcu minister Ziobro zwrócił się do Gersdorf o niezwłoczne zwołanie pierwszego posiedzenia KRS z udziałem sędziów wybranych na członków Rady uchwałą Sejmu z 6 marca. W odpowiedzi Gersdorf napisała, że zobowiązanie "do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa" jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

W końcu marca I prezes SN napisała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, że obowiązek zwołania posiedzenia KRS "jest bezwarunkowy". "Zamierzam go wykonać, mimo że podtrzymuję wszystkie zgłoszone wcześniej wątpliwości, zarówno w zakresie dotyczącym zgodności z Konstytucją RP trybu wyboru członków tejże Rady, ukształtowanego grudniową nowelizacją ustawy o KRS, jak i w zakresie dochowania procedury wynikającej z tej ustawy" - napisała wtedy Gersdorf.

Sejm wybrał 6 marca 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły wtedy udziału w głosowaniu. Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

Na początku kwietnia w siedzibie KRS odbyło się spotkanie członków Rady, w tym sędziów wybranych w skład tego organu przez Sejm. Z inicjatywą spotkania wystąpił przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Wówczas 15 nowych członków KRS wystosowało list do I Prezes SN z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Rady. Autorzy listu powołali się m.in. na "dobro sędziów, a także wymiaru sprawiedliwości, gdyż sędziowie, którzy są w dramatycznej sytuacji zdrowotnej, chcieliby przejść w stan spoczynku, a jest to uniemożliwiane". (PAP)

13.04.18

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE