Strona główna » Kaczyński: KE nie zatrzyma naszych zmian w sądach

Kaczyński: KE nie zatrzyma naszych zmian w sądach

08.07.18

Komisja Europejska nie złamie polskiej woli dokończenia reformy, bo to jest albo-albo; jeśli nie zreformuje się sądownictwa, inne reformy mają mały sens, gdyż prędzej czy później zostaną przez takie sądy, jakie mamy, zanegowane - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.

articleImage: Kaczyński: KE nie zatrzyma naszych zmian w sądach Strona internetowa Prawa i Sprawiedliwości

Opinię taką prezes Prawa i Sprawidliwości wygłosił w wywiadzie dla tygodnika "W sieci", który ukaże się w poniedziałek.

Na pytanie, czy Komisja Europejska oszukała polski rząd, ponieważ "uzgodnione zmiany zostały wprowadzone, ale procedur sprawdzających nie tylko nie cofnięto, zostały wszczęte nowe" prezes PiS odpowiedział że KE zachowała się w sposób niewłaściwy. - O oszustwie można mówić, gdybyśmy zakładali, że można tu na pewno liczyć na odpowiednią, uzgodnioną reakcję. My takich złudzeń nie mieliśmy. Wiemy, jakie czynniki tam są czynne. Uznaliśmy, że warto spróbować, pokazać dobrą wolę - stwierdził.

Na uwagę, że teraz celem jest zablokowanie ustawy o Sądzie Najwyższym w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości odparł, że "w Polsce o zgodności stanowionego prawa z konstytucją rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny, a ta ustawa będzie przez ten sąd oceniana".

Jarosław Kaczyński odpowiedział też na pytanie, "czy da się na dłuższą metę żyć z art. 7, sprawdzaniem praworządności, ciągłą presją" . Stwierdził, że "da się, chociaż oczywiście to jest dolegliwość". - Lepiej, by tego nie było. To jest kontynuowane z przedziwną upartością, bez merytorycznych podstaw, bez chęci jednoznacznego przecięcia. Prawdopodobnie autorzy tego planu już wiedzą, że w głosowaniu w Radzie Europejskiej, by to nie przeszło, być może nawet w pierwszym kroku. Pamiętajmy, że w tle jest dyskusja o pieniądzach, o budżecie - powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wypowiedział się także na temat opozycji. - Opozycja łamie wszelkie reguły i ma potworne poczucie bezkarności. Rzucili przeciwko nam, wszelkie możliwe zasoby, podeptali wszystkie zasady życia parlamentarnego, politycznego - stwierdził.

Zdaniem prezesa PiS "każda opozycja może być groźna", a "rywalizacja polityczna w demokracji jest czymś normalnym". - Niestety nasz przeciwnik to nie jest normalna opozycja - ocenił Kaczyński.
 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE