Komisja Europejska ogłosiła właśnie konsultacje publiczne w sprawie warunków umownych dla nabywania w internecie treści cyfrowych oraz rzeczy (towarów). Przy okazji konsultowane są zagadnienia związane z wymogami dotyczącymi pakowania i oznakowania produktów, w zakresie mającym znaczenie dla handlu elektronicznego. Zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach przesyłając Komisji Europejskiej wypełniony kwestionariusz do 3 września

Czytaj: KE chce walczyć z dyskryminacją na rynku cyfrowym>>>

Jak stwierdza Komisja, na poziomie krajowym handel i usługi elektroniczne notują w państwach członkowskich UE bardzo wysokie wzrosty. Jednocześnie wciąż bardzo słabo rozwijają się handel i usługi transgraniczne, a więc realizowane pomiędzy państwami członkowskimi UE. Konsultacje publiczne ogłoszone przez Komisję Europejską poprzedzają przedstawienie konkretnych działań (w tym prawnych), których celem będzie pobudzenie transgranicznego handlu i usług elektronicznych.
KE zauważa, że co prawda na poziomie UE już teraz funkcjonuje szereg regulacji prawnych odnoszących się do handlu i usług elektronicznych, jednak okazuje się, że wciąż występują różnice pomiędzy państwami członkowskimi, wynikające albo z różnic w prawie krajowym albo z braku regulacji na poziomie UE. Komisja Europejska przykładowo wskazuje na rozbieżności prawne związane z „treściami cyfrowymi”, które w niektórych państwach są traktowanej jako „usługa”, w innych jako „rzecz”, co skutkuje różnym zestawem praw stosowanych w obu przypadkach. Brakuje również regulacji prawnych określających odpowiedzialność producenta lub dostawcy oraz prawa konsumentów, gdy okaże się, że „treść cyfrowa” jest wadliwa albo spowodowała szkodę.
Komisja stawia też pytanie o to, jakie „treści cyfrowe” (np. utwory audiowizualne, aplikacje, programy komputerowe) powinny być objęte przyszłą regulacją. W trakcie konsultacji Komisja Europejska chce się zapoznać z opiniami również na temat możliwości udoskonalenia systemu ochrony konsumentów w przypadku zakupu w sieci Internet wadliwego towaru (tj. fizycznie istniejącego przedmiotu).
Trzecim i ostatnim obszarem ujętym w konsultacjach jest problematyka różnic w porządkach prawnych, dotyczących pakowania czy oznakowania produktów, co ma szczególne znaczenie w przypadku transgranicznego handlu prowadzonego online.
Więcej informacji na temat konsultacji publicznych można znaleźć