Strona główna » Wiadomości » Aktualności » KE szykuje propozycję, która może pogrzebać Nord Stream 2

KE szykuje propozycję, która może pogrzebać Nord Stream 2

11.10.17

Komisja Europejska przygotowuje propozycje zmian w przepisach, by cały Nord Stream 2, również w części biegnącej przez Morze Bałtyckie, podlegał restrykcjom unijnego prawa - podają źródła w Brukseli. Takie regulacje mogą przekreślić projekt Rosjan.

articleImage: KE szykuje propozycję, która może pogrzebać Nord Stream 2 fot. Thinkstock

Propozycje, które mogą być największym zwrotem akcji, od kiedy Gazprom ogłosił, że chce położyć kolejny gazociąg biegnący z Rosji do Niemiec, są już przedmiotem wewnętrznych konsultacji w Komisji Europejskiej.

"Komisja wystąpi z propozycją doszczelnienia dyrektywy gazowej. W tej chwili toczą się rozmowy na ten temat wewnątrz Komisji. Propozycja ma być przedstawiona do połowy listopada" - podały dobrze poinformowane źródła.

Chodzi o regulacje z 2009 r., na których opiera się trzeci pakiet energetyczny. Objęcie morskiej części planowanego przez Rosjan gazociągu restrykcjami trzeciego pakietu energetycznego byłoby niekorzystne dla Gazpromu. Oznaczałoby bowiem, że spółka ta musiałaby zapewnić innym dostawcom dostęp do Nord Stream 2, a jej własne dostawy przez ten rurociąg mogłyby zostać ograniczone nawet do 50 procent.

Według dyplomatów takie warunki sprawiłyby, że Nord Stream 2 przestałby być opłacalny. Jego udziałowcy mieliby bowiem czerpać zyski z zarezerwowanych dla siebie mocy przesyłowych. "Jeśli trzeci pakiet miałby być zastosowany, to projekt jest martwy" - uważa rozmówca PAP.

Teraz sytuacja nie jest taka prosta. Są kraje członkowskie, a także prawnicy, którzy uważają, że i bez zmiany prawa trzeci pakiet można stosować do morskiego odcinka Nord Stream 2. Jednak są i stolice oraz eksperci, którzy wskazują, że jest wręcz przeciwnie. Wrześniowa opinia prawna służb Rady UE przychyla się do tego drugiego stanowiska.

Komisja Europejska chce dostać od państw unijnych mandat na rozmowy ze stroną rosyjską, żeby wynegocjować jakiś reżim prawny dla bałtyckiej części Nord Stream 2, ale różnice w stanowiskach krajów członkowskich mogą sprawić, że ustalenie takiego mandatu będzie niemożliwe.

Z tej perspektywy propozycja nowelizacji dyrektywy gazowej, która oznaczałaby rozciągnięcie prawa europejskiego na morski odcinek Nord Stream 2, jawi się jako duży krok naprzód.

Parlament Europejski, który dostrzegał ten problem już wcześniej, zadeklarował, że może zająć się projektem przepisów w nadzwyczajnie szybkim terminie. Europosłowie, nawet ci z partii kanclerz Niemiec Angeli Merkel, są bardzo sceptycznie nastawieni wobec rosyjskiego rurociągu.

Gorzej wygląda sytuacja wśród państw członkowskich, które również będą miały sporo do powiedzenia w czasie prac nad tą propozycją. Jednak ewentualny sprzeciw kilku krajów nie powstrzymałby przyjęcia przepisów, bo w przeciwieństwie do przyjęcia mandatu na negocjacje z Rosją, nie trzeba do tego jednomyślności.

Szef komisji przemysłu, badań i energii Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wzywał w poniedziałek wiceprzewodniczącego KE ds. unii energetycznej Marosza Szefczovicza oraz komisarza ds. klimatu i energii Miguela Canete do pilnej nowelizacji dyrektywy gazowej z 2009 r.

Jak podkreślał, należy zmienić definicję interkonektora na wzór zapisów, jakie znalazły się w proponowanych regulacjach dotyczących rynku energii. "Potrzebujemy pilnie identycznych rozwiązań dla rynku gazu. Przejrzyste i jasne prawodawstwo jest najlepszym możliwym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego całej UE" - zaznaczył Buzek.

Nowelizacja byłaby odpowiedzią na wątpliwości prawne dotyczące tego, czy wobec Nord Stream 2 można stosować przepisy dyrektywy dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Prawnicy Rady UE przekonują, że w odniesieniu do Nord Stream 2 nie można mówić o "gazociągu kopalnianym" (wykorzystywanym do przesłania surowca z miejsca wydobycia do zakładu obróbki) ani też o tym, że jest on "interkonektorem", czyli łącznikiem pomiędzy krajami. Po nowelizacji takie rozważania byłby bezzasadne.

Według źródeł proponowane przepisy miałby odnosić się do wszystkich gazociągów, które byłby operacyjne w momencie wejścia w życie regulacji. Według definicji stosowanej przez urzędników w Brukseli następuje to wówczas, gdy ma miejsce fizyczny moment uruchomienia gazociągu. Nord Stream 2 ma być gotowy do końca 2019 r.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

 

11.10.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Zmiany w prawie własności przemysłowej korzystne dla producentów

  Obrazek do artykułu: Zmiany w prawie własności przemysłowej korzystne dla producentów

  Przedłużenie ochrony znaku będzie tańsze i prostsze. Dzięki projektowanej nowelizacji łatwiej będzie można też walczyć ze sprzedawcami podrabianych markowych rzeczy - piszą Natalia Dyda i Andrzej Przytuła z kancelarii Kondrat i Partnerzy. Więcej

 • Pierwsza prezes SN przerwała urlop

  Obrazek do artykułu: Pierwsza prezes SN przerwała urlop

  Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy - poinformował we wtorek rzecznik SN Michał Laskowski. Nie podał szczegółów, ale możliwą przyczyną tej decyzji jest prawdopodobne rozpoczęcie w środę... Więcej

 • Unijny trybunał obrachunkowy za wiązaniem funduszy UE z praworządnością

  Obrazek do artykułu: Unijny trybunał obrachunkowy za wiązaniem funduszy UE z praworządnością

  Propozycja Komisji Europejskiej, by w przyszłym budżecie UE można było ciąć fundusze dla krajów wykazujących brak poszanowania dla praworządności, jest dobry - uważa Europejski Trybunał Obrachunkowy. WTO wskazał jednak, że brak w niej jasnych... Więcej

 • Raport: TK rozpatruje o połowę mniej spraw

  Obrazek do artykułu: Raport: TK rozpatruje o połowę mniej spraw

  W 2017 roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło 282 spraw, co jest liczbą o 55 proc. niższą w stosunku do rekordowego roku 2015 i o 22 proc. mniejszą w stosunku do najsłabszego pod tym względem roku 2016 - wynika z raportu zespołu ekspertów... Więcej

 • Rząd chce przepisami ograniczyć import owoców

  Obrazek do artykułu: Rząd chce przepisami ograniczyć import owoców

  Najpóźniej w czwartek zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania dla rolników - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Ze wstępnych informacji wynika, że może chodzić o zablokowanie procederu "przepakowywania" importowanych owoców i... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE