Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Komisarz UE: austriacki limit imigrantów sprzeczny z prawem UE

Komisarz UE: austriacki limit imigrantów sprzeczny z prawem UE

18.02.16

Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos poinformował w czwartek, że wystosował pismo do władz Austrii z ostrzeżeniem, iż plan wprowadzenia dziennego limitu dla ubiegających się o azyl, którzy przekraczają granicę tego kraju, jest sprzeczny z prawem UE.

articleImage: Komisarz UE: austriacki limit imigrantów sprzeczny z prawem UE fot. Thinkstock

- Decyzja podjęta przez Austriaków nie jest zgodna z prawem UE - powiedział Awramopulos agencji Reutera. - Wysyłam to pismo, w którym powiadamiam ich, że ich decyzja nie jest zgodna z ustawodawstwem europejskim. Austriacy są obowiązani przyjmować wnioski o azyl bez wprowadzania limitu".

- Austria zgodnie z planem wprowadzi od piątku dzienne limity migrantów i wniosków o azyl, bez względu na krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej - oświadczyła w czwartek austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. - Zaczynamy jutro, tak jak planowaliśmy" - podkreśliła Mikl-Leitner w komunikacie.

 

Decyzję Wiednia skrytykował też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

W środę Mikl-Leitner poinformowała, że Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie. Limit dla imigrantów, przejeżdżających tranzytem i zamierzających starać się o azyl w innym państwie UE, ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień. Austria będzie zatrzymywać na granicy migrantów, gdy ich liczba przekroczy wyznaczone pułapy.

Pułap osób ubiegających się o azyl został ustalony na 37,5 tys. w tym roku; limit 80 osób dziennie został wyznaczony tak, aby nie przekroczyć tej liczby. Od 1 stycznia w Austrii o azyl wystąpiło już 11 tys. migrantów, czyli prawie 250 dziennie. We wtorek ograniczenie liczby migrantów do 2,5 tys. dziennie zapowiedziała Chorwacja, zastrzegając, że będzie wpuszczać tylko osoby uciekające przed wojnami i wykluczy tych, którzy podróżują w poszukiwaniu lepszego życia lub chcą dołączyć do rodzin w Niemczech i Austrii.(ks/pap)

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Agencyjne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE