Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Komisja Wenecka nie zmieni terminu posiedzenia ws. Polski

Komisja Wenecka nie zmieni terminu posiedzenia ws. Polski

03.03.16

Biuro Komisji Weneckiej postanowiło nie odkładać przyjęcia opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce - poinformowano w czwartek.
- Nie było żadnego powodu, by przesuwać ten termin - skomentował decyzję rzecznik Rady Europy.

articleImage: Komisja Wenecka nie zmieni terminu posiedzenia ws. Polski fot. Thinkstock

Czytaj: Komisja Wenecka: wycofać uchwały Sejmu i stosować się do wyroków TK>>

Projekt opinii, będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, zaplanowanej na 11-12 marca. Opinia Komisji nie jest wiążąca, polskie MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".
Na posiedzenie 11-12 marca w Wenecji, kiedy opinia ma zostać przyjęta, zostanie zaproszony przedstawiciel polskiego rządu.

W środę 2 marca br. wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski zaproponował sekretarzowi generalnemu Rady Europy Thorbjoernowi Jaglandowi przełożenie terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką ws. zmian dot. Trybunału Konstytucyjnego. MSZ zwróciło się też o to do samej Komisji Weneckiej.

Czytaj: MSZ chce przełożenia terminu wydania opinii Komisji Weneckiej>>

Biuro Komisji Weneckiej poinformowało w czwartek na stronie internetowej, że nie odłoży przyjęcia opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. "Przyjęcie opinii (...) pozwoli na przedyskutowanie i odniesienie się do (...) prawdziwego problemu, tj. jak zagwarantować dalsze skuteczne funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego jako strażnika konstytucji" - podkreślono w komunikacie.

Rzecznik Rady Europy Daniel Hoeltgen powiedział w czwartek dziennikarzom, że "rozważono prośbę polską, ale Komisja Wenecka doszła do wniosku, że należy zachować agendę i zająć się tym, co teraz leży na stole, co jest ważną opinią". "To zawsze było w harmonogramie, nie było żadnego powodu, by przesuwać (przyjęcie opinii). Jeżeli chodzi o prawodawstwo w Polsce, sytuację w Polsce - nic się nie zmieniło" - podkreślił.
Hoeltgen odniósł się również do faktu, że robocza wersja opinii KW przedwcześnie dostała się do mediów. "To, czy jest przeciek czy nie, nie zmienia sedna tej sprawy, a sednem jest to, że nastąpiła prośba ze strony polskiego rządu, prośba o opinię, i Komisja Wenecka spełnia tę prośbę zgodnie ze swoją agendą i harmonogramem oraz zajmuje się nią autonomicznie" - powiedział rzecznik. Dodał, że rząd Polski został wcześniej poinformowany o tym, że przyjęcie opinii nie zostanie odłożone.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje do wiadomości niejednogłośną decyzję prezydium Komisji Weneckiej podtrzymującej zamiar przyjęcia opinii sporządzonej na wniosek Polski na sesji w dniach 11-12 marca. Przygotujemy nasze stanowisko i przedstawimy je Komisji przed zapowiedzianym terminem - czytamy w ogłoszonym w czwartek komunikacie resortu. (ks/pap)

Czytaj: Premier liczy na merytoryczne posiedzenie Komisji Weneckiej>>

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE