Organ doradczy rady Europy przyjął w piątek opinię na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze, w której zaapelował o ponowny rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

W nocie podsumowującej przyjętą opinię Komisja Wenecka pokreśliła, że najważniejszym jej aspektem jest połączenie na mocy nowych przepisów funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
W ocenie ekspertów Komisji scalenie tych funkcji zwiększa uprawnienia prokuratora generalnego do zarządzania systemem prokuratur „wraz z nowymi kompetencjami, które umożliwiają ministrowi sprawiedliwości bezpośrednią interwencję w indywidualnych sprawach". Więcej>>

Czytaj:
Europejskie organizacje: ograniczanie niezależności sądów zagraża demokracji>>

Oceniając projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisja Wenecka uznała, że wybór jej 15 członków przez Sejm, w połączeniu z natychmiastowym zastąpieniem obecnie zasiadających w niej osób, „doprowadzi do dalszego upolitycznienia tego organu”.

W odniesieniu do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja oceniła, iż stworzenie w nim dwóch nowych izb, dyscyplinarnej i nadzwyczajnej, jest „złym rozwiązaniem”, gdyż składać się będą one z nowo mianowanych sędziów, „mających specjalne uprawnienia, które postawią te izby ponad innymi”.

W ocenie KW proponowany system „nadzwyczajnej skargi” wobec ostatecznych orzeczeń „zagraża stabilności polskiego porządku prawnego”. Może to, jak uznano, doprowadzić do ponownego otwarcia spraw wcześniej rozstrzygniętych.

Komisja wezwała polskie władze, aby „pozwoliły sędziom Sądu Najwyższego - włącznie z jej pierwszą prezes - pełnić funkcję zgodnie z obecnie obowiązującym wiekiem emerytalnym”. Więcej>>

Czytaj: Ambasador: Komisja Wenecka nie rozumie polskiego systemu prawnego>>