Nowalizacja Prawa bankowego, która dzisiaj wchodzi w życie prowadza ważną zmianę w zakresie reguł postępowania dowodowego i sytuacji stron procesu cywilnego. Daje więcej praw przedsiębiorcom w stosunkach z bankami i funduszami sekurytyzacyjnymi.
Podstawowym celem ustawy jest wykonanie obowiązku dostosowania polskiego systemu prawnego do dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, tj. wyroku z dnia 15 marca 2011 r. (sygn. akt P 7/09) oraz wyroku z dnia 11 lipca 2011 r. (sygn. akt P 1/10).
Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy Prawo bankowe księgi rachunkowe banków i sporządzane na ich podstawie wyciągi oraz inne oświadczenia opatrzone pieczęcią banku, jak również sporządzone w ten sposób pokwitowania odbioru należności, zachowują moc prawną dokumentów urzędowych w odniesieniu do praw i obowiązków wynikających z czynności bankowych oraz ustanowionych na rzecz banku zabezpieczeń i mogą stanowić podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych. Moc prawna powyższych dokumentów nie obowiązuje jednak w postępowaniu cywilnym. Analogiczną regulację przewiduje się w odniesieniu do dokumentów funduszy sekurytyzacyjnych. Ustawodawca, wbrew pierwotnym założeniom projektodawcy, dokonał zatem ścisłego dostosowania przepisów do powołanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, rezygnując z rozszerzania utraty mocy dokumentów urzędowych na inne rodzaje postępowań.

Podstawa: Dziennik Ustaw z 5 lipca 2013 poz. 777