Nowe regulacje przewiduje ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1306).
Więcej: Nowa ustawa ma uprościć upadłość konsumencką>>>

Upadłość konsumencka sposobem na wyjście z długów
Celem zmian jest ułatwienie osobom, które nie mogą poradzić sobie ze zobowiązaniami finansowymi, powrotu na rynek pracy i odzyskania zdolności kredytowej. Wprowadza m.in. zasadę, że postępowanie ws. upadłości konsumenckiej należy prowadzić tak, by umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a jeśli jest to możliwe - zaspokoić roszczenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu. W ramach postępowania możliwe będzie również zawarcie przez konsumenta układu z wierzycielami.
Dzięki zmianom w przepisach upadłość konsumencka ma być bardziej dostępna. Barierą ma być jedynie zła wola dłużnika. Sąd oddali wniosek, jeżeli konsument doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nowe przepisy zastrzegają, że sąd umorzy postępowanie, jeżeli dłużnik zatai przed syndykiem część swojego majątku lub nie wyda mu dokumentów niezbędnych do prowadzenia postępowania.
Do upowszechnienia instytucji upadłości konsumenckiej przyczyni się także obniżka kosztów postępowania.  W przypadku dłużnika którego majątek nie wystarczy nawet na ich pokrycie, niezbędne środki tymczasowo wyłoży Skarb Państwa.

Wniosek rozpatrzy sąd gospodarczy
Liberalizacja przepisów nie oznacza jednak automatyzmu w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. O jej ogłoszeniu nadal będzie decydował sąd i to tylko na wniosek dłużnika. Postępowania nie będzie mógł zainicjować ani wierzyciel, ani prokurator, ani organizacja społeczna. Wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoznają niektóre wydziały gospodarcze sądów rejonowych. Aby upewnić się, czy wniosek zostanie złożony do właściwego sądu należy zadzwonić do Biura Obsługi Interesanta najbliższego sądu rejonowego, w którym wskazane zostaną istotne informacje o adresie sądu, numerze rachunku bankowego sądu, a po złożeniu wniosku, informacja o aktualnym stanie sprawy.

Upadły dostanie pieniądze na wynajem mieszkania
Ustawa doprecyzowała również kwestię związane ze sprzedażą domu lub lokalu mieszkalnego należącego do dłużnika. Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi nieruchomość, którą zamieszkuje upadły,  z sumy uzyskanej z jej sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Kwotę tę, na wniosek upadłego, określi sędzia-komisarz.