Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Lawinowy wzrost upadłości konsumenckich po zmianie prawa

Lawinowy wzrost upadłości konsumenckich po zmianie prawa

07.01.16

W 2015 roku w odniesieniu do 2112 osób nieprowadzących działalności gospodarczej ogłoszono upadłość konsumencką. Najwięcej ogłoszono w grudniu - aż 331 – wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

articleImage: Lawinowy wzrost upadłości konsumenckich po zmianie prawa fot. Thinkstock

To efekt zmiany przepisów, które zmieniały zasady ogłoszenia takiego bankructwa. Podczas obowiązywania poprzedniej ustawy takich upadłości było niespełna 60 w okresie kilku lat. Dlatego tamte przepisy były zostały uznane na martwe. Zmiana spowodowała, że obecnie łatwiej ogłosić upadłość konsumencką i z miesiąca na miesiąc przybywa takich przypadków.
Częściej upadłości ogłaszano w stosunku do kobiet (57,29%) niż mężczyzn (42,71%). Najwięcej upadłości ogłoszono na Mazowszu 25,90%, Śląsku 10,98% i w Wielkopolsce 9,33%.

Najmłodsza osoba w stosunku do której ogłoszono upadłość to 11 letni Jarosław (przejęciu spadku). Ogłoszenie upadłości przez osobę nieletnią jest wyjątkową sytuacją i w przyszłości nie powinno mieć miejsca. Nowelizacja przepisów dotyczących dziedziczenia gwarantuje spadkobiercom obejmowanie spadków bez długów.
Najstarsza osoba w stosunku do której ogłoszono upadłość 86 letnia p. Regina, a średnia wieku to 49 lat. Najwięcej upadłości dotyczy ludzi w wieku 30-39 lat 25,15% oraz 40-49 lat 24,90% .

Jak szacuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2016 roku liczba upadłości konsumenckiej miesięcznie może być już liczona w setkach. O tym czy tak będzie, zadecyduje sytuacja dłużników wobec, których ogłoszono upadłość.

Upadłość konsumencka. Wzory pism, orzeczeń z komentarzami>>>

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Bożena60 IP: 31.175.* 15-02-2016
    Dziękuję za wpis. Ogarniam net o upadłości konsumenckiej bo chcę się odbić od dna. Polecam też http://www.prawo-upadlosciowe.pl/index.php/2016/02/01/jak-oglosic-upadlosc-konsumencka/ bo sensownie tam piszą. Pozdrawiam!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE