Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Lokal zamienny dla najemcy - od 2018 r.

Lokal zamienny dla najemcy - od 2018 r.

06.01.16

Dzisiaj  weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Według nowych regulacji opróżnienie lokalu przez najemcę ma nastąpić w styczniu 2018 r., w sytuacji rozbiórki lub remontu budynku. Na gminie ciąży obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego.
 

articleImage: Lokal zamienny dla najemcy - od 2018 r. fot. Thinkstock

Ustawa wprowadza zmianę polegającą na przesunięciu okresu, w jakim na gminie ciąży obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego najemcy, którego umowa najmu zostaje wypowiedziana w związku z koniecznością opróżnienia lokalu na skutek rozbiórki lub remontu budynku, z 31 grudnia 2015 r. na dzień 31 grudnia 2017 r.
Jak wyjaśniał cel ustawy poseł Grzegorz Schreiber w obowiązującej od 2001 r. ustawie o najmie lokali mieszkaniowych okres przejściowy został wprowadzony do dnia 1 stycznia 2005 r. Wówczas, w toku prac nad ustawą o ochronie praw lokatorów, która zastąpiła ustawę o najmie lokali mieszkaniowych, ustawodawca uznał, że ten okres jest zbyt krótki, jest niewystarczający do likwidacji skutków decyzji administracyjnych o przydziale i zdecydował o jego wydłużeniu do dnia 31 grudnia 2015 r. To zagadnienie także obecnie zachowuje swoją aktualność. - Prognozy, co do poprawy tego stanu rzeczy w ustalonym marginesie czasowym, czyli do dnia 31 grudnia 2015 r. nie sprawdziły się, bowiem stan techniczny budynków w tym czasie nie uległ znaczącej poprawie a lokatorzy, którzy uzyskali najem na podstawie decyzji administracyjnych o przydziale, nadal zamieszkują w tych lokalach i w związku z tym problem zapewnienia lokali zamiennych jest aktualny - powiedział poseł sprawozdawca w czasie posiedzenia komisji sejmowej.
Jednocześnie problem ma charakter czasowy, w związku z czym nie ma podstaw do bezterminowego obarczania gmin tym obowiązkiem - podkreślił poseł.
Warto przypomnieć, że to Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministerstwa z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej. Rzecznik argumentował, że gdyby nastąpiło zwolnienie gmin z tego obowiązku z dniem 1 stycznia 2016 r. i nastąpiłoby jego przerzucenie na właścicieli, zwłaszcza osoby fizyczne, które nie dysponują zasobem mieszkaniowym, czy też środkami finansowymi. Obowiązek opróżnienia budynku wydaje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Chodzi w tej noweli zatem o nie pogłębienie zjawiska bezdomności.

Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a w Dzienniku Ustaw opublikowano ją 5 stycznia 2016 r., pod pozycją 8.
 

Dowiedz się więcej z książki
Przewlekłość postępowania w sprawach cywilnych [PRZEDSPRZEDAŻ]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Dz.U.

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE