Luksemburg i Austria od wielu lat blokowały porozumienie w sprawie automatycznej wymiany informacji bankowych między urzędami skarbowymi państw Unii Europejskiej. Komisja Europejska (a także Niemcy) nalegała w ostatnim tygodniu na kraje UE, aby zaniechały dalszego blokowania tego porozumienia.

W niedzielę w rozmowie z niemiecką gazetą "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) luksemburski minister stwierdził: "Chcemy ściślejszej współpracy z władzami podatkowymi za granicą" - powiedział Frieden, dodając, że rozwój sytuacji na świecie zmierza w kierunku ustanowienia automatycznej wymiany informacji o podatnikach. "Nie odrzucamy już tego pomysłu, choć dawniej byliśmy temu zdecydowanie przeciwni" - wyjaśnił szef luksemburskiego resortu finansów. "Luksemburg nie stawia na klientów, którzy chcą zaoszczędzić na podatkach" - podkreślił.

Obowiązująca w Luksemburgu tajemnica bankowa krytykowana jest przez kraje UE, ponieważ ułatwia ona - ich zdaniem - obywatelom tych krajów uchylanie się od płacenia podatków. Luksemburg odrzucał dotychczas dyrektywę unijną o automatycznej wymianie informacji dotyczących opodatkowania odsetek od lokat bankowych.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w piątek, że w UE są jeszcze dwa kraje, które "roszczą sobie prawo do stosowania specjalnych przepisów". Zdaniem redakcji miał na myśli właśnie Luksemburg oraz Austrię.

Presja na Luksemburg nasiliła się po niedawnym opublikowaniu przez szereg mediów wyników analizy informacji o rajach podatkowych, przekazanych w ubiegłym roku międzynarodowej organizacji dziennikarzy śledczych ICIJ przez anonimowego informatora.

Jak podała w czwartek niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung", około 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie. Tygodnik "Focus" twierdzi, że osób uchylających się od podatków jest znacznie więcej - w samych Niemczech miałoby ich być 100 tys.

Tymczasem austriacka minister finansów Maria Fekter oświadczyła w wywiadzie prasowym, że mimo najnowszych sensacji na temat ucieczki kapitałów do rajów podatkowych będzie "broniła jak lwica" tajemnicy bankowej w Austrii.

W wywiadzie dla wiedeńskiego tabloidu "Oesterreich" zapewniła, że pod żadnym pozorem nie dopuści do tego, by "państwo grzebało w rachunkach bankowych swych zwykłych obywateli".

Wypowiedź Marii Fekter zbiegła się w czasie z deklaracjami jej luksemburskiego odpowiednika Luca Friedena dla prasy niemieckiej.

Maria Fekter podkreśla w cytowanym wywiadzie, że Wiedeń podpisał porozumienie ze Szwajcarią i Liechtensteinem, na mocy którego banki tych krajów przetransferują państwu austriackiemu podatki niezapłacone przez jego obywateli, którzy ulokowali tam (w Szwajcarii i Liechtensteinie) niezadeklarowane fundusze.

"Jestem tropicielką przestępstw podatkowych, ale również obrończynią oszczędzających i dlatego walczę jak lwica o utrzymanie tajemnicy bankowej" - podkreśliła konserwatywna szefowa austriackiego ministerstwa finansów.

"Jako minister będę zatem głosowała przeciwko całej Unii Europejskiej, aby nie narażała na niebezpieczeństwo naszej tajemnicy bankowej. Nie pozwolimy, aby Unia Europejska roznegliżowała naszych właścicieli kont bankowych".

Zapytana, czy Austria będzie w stanie odeprzeć naciski na rezygnację z obrony sekretu bankowego, Maria Fekter odparła: "Z pewnością tajemnicę bankową uda się utrzymać jeszcze przez dłuższy czas". (ks/pap)