Od 9 stycznia br., gdy odwołana została dotychczasowa szefowa MC Anna Streżyńska, nie było kierującego resortem ministra. Konstytucyjny nadzór nad resortem sprawował premier Mateusz Morawiecki, a bieżącymi pracami kierował sekretarz stanu Marek Zagórski. Dwa tygodnie temu Zagórski, dotychczasowy wiceszef Porozumienia, został przyjęty do Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent przypomniał, że Zagórski doświadczenie zdobywał m.in. w Ministerstwie Rolnictwa, Ministerstwie Skarbu Państwa, jak i Ministerstwie Cyfryzacji. - Cyfryzacja to zadanie, które jest trudne, ale jednocześnie niezwykle ważne. Od tego, czy cyfryzacja jest realizowana w sposób sprawny zależy, na ile udaje się budować nowoczesne państwo - mówił.
- To zadanie, które pan dzisiaj na siebie oficjalnie przyjmuje, jest zadaniem rzeczywiście niezwykle ważnym, niełatwym, gdzie czeka również i wiele różnego rodzaju niebezpieczeństw, możliwości potknięcia się, ale wierzę, że nie stanie się to pańskim udziałem - dodał Andrzej Duda.

- Cyfryzacja jest priorytetem premiera Morawieckiego, a więc również polskiego rządu. I dla mnie to jest najważniejsze – mówi Marek Zagórski, nowy minister cyfryzacji. I dodaje, że wszyscy w Radzie Ministrów zdają sobie sprawę, że cyfryzacja skraca dystans między obywatelem a urzędami i państwem. Przede wszystkim zaś daje wygodę, minimalizuje czas realizacji spraw urzędowych i ułatwia życie przedsiębiorcom, a przez to wpływa pozytywnie na gospodarkę. - Ministerstwo Cyfryzacji pełni tu niezwykle ważną rolę: koordynatora polityki w zakresie informatyzacji - podkreśla Marek Zagórski.

Marek Zagórski od września 2016 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie zastępował szefa MC w czasie jego nieobecności. Koordynował wówczas m.in. pracę pozostałych wiceministrów, a także wykonywał czynności kierownictwa wobec Departamentów: Prawnego, Kompetencji Cyfrowych, Polityki Geoinformacyjnej, Rozwoju Usług Cyfrowych i Otwartości Danych, Telekomunikacji oraz Zarządzania Danymi.

Wcześniej - od grudnia 2015 r. - był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Odpowiadał tam m.in. za prowadzone procesy prywatyzacji, współpracę z firmami doradczymi i inwestorami. Nadzorował także postępowania likwidacyjne i upadłościowe wobec spółek z udziałem Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych.

W latach 2006-2007 w rządzie Jarosława Kaczyńskiego był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie odpowiadał m.in. za nadzorowanie zadań wykonywanych przez podsekretarzy stanu. Sprawował nadzór nad departamentami finansów oraz płatności bezpośrednich. Był odpowiedzialny za kontrolowanie działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W latach 1999-2001 pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.