Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Marszałek Sejmu zapowiada powołanie zespołu ds sporu o TK

Marszałek Sejmu zapowiada powołanie zespołu ds sporu o TK

23.03.16

Prawa Sejmu zostały naruszone – stwierdził marszałek Marek Kuchciński, informując jednocześnie o powołaniu w najbliższym czasie zespołu ekspertów, który wypracuje rozwiązanie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

articleImage: Marszałek Sejmu zapowiada powołanie zespołu ds sporu o TK fot. Thinkstock

Zdaniem marszałka stało się tak za sprawą zlekceważenia przez Trybunał Konstytucyjny obowiązującej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, uchwalonej, a następnie znowelizowanej przez Sejm.
- Ustawa ta określa organizację i tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym i w myśl art. 197 Konstytucji powinna stanowić podstawę działania Trybunału. Sejm ma konstytucyjny obowiązek taką ustawę uchwalić, a Trybunał - ją stosować, także wówczas gdy bada konstytucyjność samej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Niedopuszczalne jest, by Trybunał przed wydaniem orzeczenia w tej kwestii przyjął, że obowiązującej ustawy stosować nie będzie. Tak niestety się stało, czego efektem jest narastanie napięcia politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego – stwierdza Marek Kuchciński w wydanym w środę oświadczeniu.

 

Premier: rozwiązanie konfliktu wokół TK zależy od opozycj>>

Jego zdaniem naruszenie praw Sejmu stanowi także podjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego działań uniemożliwiających wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez część powołanych na tę funkcję przez Sejm sędziów Trybunału, od których Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odebrał stosowne ślubowanie. - Takie działanie Prezesa Trybunału Konstytucyjnego stanowi także naruszenie art. 195 Konstytucji – stwierdza marszałek. I dodaje, że nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem. 
Zdaniem Marka Kuchcińskiego Sejm już raz podjął próbę naprawy tej sytuacji, przyjmując stosowne uchwały oraz dokonując zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. - Wysiłki te nie przyniosły spodziewanych efektów w sferze politycznej. Nie powinno to jednak zniechęcać do szukania nowych, racjonalnych dróg rozwiązania zaistniałej sytuacji – stwierdza marszałek.

 

Kaczyński: "opinia" części sędziów TK nie zostanie opublikowana

W swoim oświadczeniu Marek Kuchciński informuje, ze postanowił w najbliższym czasie powołać zespół ekspertów, który całościowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystując w swej pracy stanowiska i opinie różnych podmiotów wypowiadających się w tej kwestii. - Pragnę, by zespół ten, w którego skład nie powinni wchodzić ani politycy, ani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, wypracował rozwiązania, które mogłyby następnie stać się aktem normatywnym i służyć osiągnięciu możliwie szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego. Mam nadzieję, że mądrość i odpowiedzialność za naszą wspólną Ojczyznę będą stanowić fundament takiego porozumienia – stwierdza marszałek Sejmu.
 

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Sejm RP

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE