Czytaj: Zmiany dot. skargi nadzwyczajnej i powoływania asesorów gotowe do II czytania>>

Decyzja taka zapadła w porannym głosowaniu. O rezygnację z dalszych prac nad projektem wnosili posłowie opozycji, a arguemntowali to tym, że zaproponowana została we wtorek przez sejmową komisję sprawiedliwości poprawka, której nie było w  projekcie wnisonym przez posłów PiS do Sejmu. Zakłada ona, że prezydent miałby obowiązek zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Sądownictwa przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego Sądu Najwyższego, który osiągnął wiek przejścia w stan spoczynku.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu za uzupełnieniem porządku obrad o ten punkt głosowało 235 posłów, 196 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. W tej sytuacji, drugie czytanie tego projektu ma odbyć się w środę po południu.

Projekt noweli, autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in., że skarga nadzwyczajna na prawomocne wyroki polskich sądów będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie złożyć może ją osiem podmiotów m.in. RPO, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK.

Projekt proponuje też, by do zbioru przesłanek uzasadniających złożenie skargi nadzwyczajnej, dodano "wstępny warunek". Jak napisano w uzasadnieniu, "w myśl zmienionego przepisu, skargę nadzwyczajną będzie można wnieść niezależnie od zaistnienia bardziej szczegółowych przesłanek (...) tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie niezbędne z punktu widzenia zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej".

W Prawie o ustroju sądów powszechnych projekt wprowadza zmiany dotyczące mianowania asesorów sądowych. Zgodnie z propozycją PiS, miałby dokonywać tego nie minister sprawiedliwości, lecz prezydent. Zgodnie z proponowaną dodatkową poprawką Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła wyrazić sprzeciw wobec kandydata na stanowisko asesorskie na etapie procedury poprzedzającym mianowanie asesora sądowego przez prezydenta.

Czytaj: Prof. Gersdorf: zmiany w SN pozorne i taktyczne>>