Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Minister domaga się zwołania posiedzenia KRS

Minister domaga się zwołania posiedzenia KRS

14.03.18

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oczekuje od pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf  "niezwłocznego" zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa.

articleImage: Minister domaga się zwołania posiedzenia KRS Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jako argument za szybkim zwołaniem posiedzenia KRS minister wskazał, że 25 marca mija dwumiesięczny termin na dokonanie przez KRS oceny kwalifikacji 86 nowo powołanych asesorów.
- Dobro wymiaru sprawiedliwości i konieczność dochowania standardów wymaga, aby Krajowa Rada Sądownictwa – zgodnie ze swymi kompetencjami – dokonała w ustawowym terminie oceny kwalifikacji 86 asesorów, co do których 25 stycznia 2018 roku wniosłem o powierzenie im pełnienia obowiązków sędziowskich" - napisał minister Ziobro w piśmie do Gersdorf.

Powołując się na art. 20 ust. 3 Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 12 maja 2011 roku, szef resortu sprawiedliwości zwrócił się do Gersdorf o "niezwłoczne" zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa z udziałem sędziów wybranych na członków Rady uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 6 marca 2018 roku.

Po powołaniu przez Sejm 6 marca 15 sędziów do KRS i rozpoczęciu nastepnego dnia kadencji nowego składu Rady, pierwsza prezes SN zadeklarowała zwołanie posiedzenia, ale nie sprecyzowała, kiedy to zrobi.
Prof. Małgorzta Gersdorf poinformowała w środę za pośrednictwem Krzysztofa Tomaszewskiego z biura prasowego SN, że "postąpi zgodnie z prawem, ale jeszcze nie wie, kiedy to zrobi".
Oznacza, to że pierwsza prezes zwoła inauguracyjne posiedzenie KRS i zapewne zainicjuje na nim wybór przewodniczacego Rady. Nie wiadomo jednak, kiedy to może nastąpić.

Czytaj: Nowa KRS wybrana, ale kto zwoła posiedzenie?>>

 
Państwo prawa to niezależne sądy>>

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE