Strona główna » Minister prezydenta: projekty ws. SN i KRS zgodne z konstytucją

Minister prezydenta: projekty ws. SN i KRS zgodne z konstytucją

06.12.17

Nie będzie wycofania projektów prezydenta Andrzeja Dudy ws. SN i KRS; one są zgodne z konstytucją; są oczekiwane i potrzebne – podkreślił prezydencki minister Paweł Mucha w trakcie sejmowej debaty.

articleImage: Minister prezydenta: projekty ws. SN i KRS zgodne z konstytucją Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

W ten sposób wiceszef Kancelarii Prezydenta odpowiedział na apele, by prezydent wycofał z Sejmu swoje projekty.

Czytaj: Sejm wraca do prac nad projektami o KRS i SN>>

W środę po południu Sejm prowadzi II czytanie projektu Andrzeja Dudy nowej ustawy o SN. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Mucha wniósł, by Sejm przyjął projekt ws. Sądu Najwyższego. „Otwarci jesteśmy na merytoryczną dyskusję, jeśli chodzi o poprawki” – oświadczył. „Spierajmy się na argumenty merytoryczne” – apelował do posłów.

Minister nie zgodził się z głosami z debaty by wycofać projekt albo że oznacza to „zamach na niezawisłość sędziowską”. „W ramach pojęcia niezawisłości zawiera się także apolityczność; to jest wymóg konstytucyjny” – podkreślił. „A dziś mamy sędziów–polityków” – dodał Mucha.

Zanegował tezy z debaty, „jakoby projekt naruszał konstytucję”. „Te oceny nie polegają na prawdzie” – oświadczył.

Mucha podkreślił, że projekty o SN i KRS są realizacją zapowiedzi prezydenta co do reformy wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że projekt o SN przewiduje dwa kluczowe rozwiązania proobywatelskie: ławników i skargę nadzwyczajną. „To jest powszechnie oczekiwane przez polskie społeczeństwo” – dodał.

„Ogromna większość społeczeństwa popiera przedłożenia prezydenta” - zaznaczył Mucha. (PAP)

06.12.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE