Uroczyste podpisanie zainaugurowało dwudniową konferencję naukową „Współpraca pomiędzy instytucjami przestrzeni sprawiedliwości i organizacjami pozarządowymi”.  
Jak podkreśla resort, Ministerstwo Sprawiedliwości jest drugim – po Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – ministerstwem, które przyjęło taki plan współdziałania z organizacjami obywatelskimi.

- Podpisany dzisiaj Program systematyzuje i porządkuje w jeden spójny obraz dotychczasowe doświadczenia współpracy – zarówno urzędników resortu sprawiedliwości, jak i współpracujących z nimi przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń. Dzięki formule, w której wypracowaliśmy ten Program, możliwe było horyzontalne spojrzenie na relacje różnych jednostek organizacyjnych Ministerstwa z trzecim sektorem – mówił podczas konferencji Minister Sprawiedliwości Borys Budka.

Jak poinformowano, program współpracy to dokument, który opisuje istniejące formy współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości oraz organizacjami pozarządowymi, a także definiuje cele i zasady tej współpracy. Będzie to swoista mapa drogowa opisująca możliwości współdziałania organizacji obywatelskich z Ministerstwem i kierunki ich rozwoju.

Podstawowym zadaniem Programu jest wprowadzenie tam gdzie tylko się da usprawnień organizacyjnych i proceduralnych, które spowodują, że udział obywateli i ich zrzeszeń w realizacji misji resortu sprawiedliwości stanie się łatwiej osiągalny. To powinien być pierwszy krok, który doprowadzi w dalszej kolejności do powstania planów szerszych, wieloletnich, z wyraźnie określonymi obszarami, w których współpraca powinna się w różnych formach zacieśniać.

- Chciałbym, by państwa doświadczenia, które są często dużo większe aniżeli nas, urzędników, miały odzwierciedlenie nie tylko w strategicznych dokumentach, ale także w bieżącej pracy Ministerstwa Sprawiedliwości – zakończył minister Borys Budka.

Podczas odbywającej się w Warszawie, dwudniowej (14-15 października 2015 r. ) konferencji naukowej „Współpraca pomiędzy instytucjami przestrzeni sprawiedliwości i organizacjami pozarządowymi” dyskutowane będą kwestie udziału organizacji pozarządowych w postępowaniu karnym i wykonywaniu orzeczeń (w szczególności kar nie izolacyjnych), pomocy pokrzywdzonym i świadkom, pomocy prawnej i obywatelskiej a także edukacji prawnej.