Strona główna » Wiadomości » Aktualności » MS zapowiada zmiany w przepisach o utrudnianiu kontaktów z dziećmi

MS zapowiada zmiany w przepisach o utrudnianiu kontaktów z dziećmi

26.10.16

Kary pieniężne nakładane na osoby, które byłym partnerom utrudniają spotkania z dziećmi, są mało skuteczne – twierdzą sędziowie. Resort sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów.

articleImage: MS zapowiada zmiany w przepisach o utrudnianiu kontaktów z dziećmi fot. Thinkstock

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", od 13 sierpnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadziła do polskiego porządku prawnego nowy instrument pozwalający dyscyplinować byłych partnerów bezpodstawnie utrudniających spotkania z dzieckiem ustalone np. w wyroku rozwodowym. I tak, zgodnie z art. 59815 k.p.c., za każde naruszenie obowiązku w zakresie kontaktów sąd może nałożyć na krnąbrnego rodzica sankcję finansową.

Słabą skuteczność tych przepisów potwierdza najnowszy raport Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. – Opracowanie, w którym w drodze ankietowej zbadano 295 spraw rozpoznanych przez sądy w okresie od stycznia 2014 r. do listopada 2015 r., wskazuje, że skuteczność przyjętych rozwiązań nie jest dostateczna, gdyż w co piątym przypadku osoba uprawniona nie mogła nadal należycie realizować kontaktów i wniosła o nakazanie zapłaty – wskazuje Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Zob. też: Konieczne zmiany w przepisach o utrudnianiu kontaktów z dziećmi>>>

Dlatego też resort planuje zmianę przepisów. – O konkretnych rozwiązaniach jednak za wcześnie jeszcze mówić – podkreśla wiceminister.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Anna Krzyżanowska

26.10.16

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE