Resort podkreśla, że policjanci na co dzień mają do czynienia z ludzkimi tragediami i stykają się z przestępcami często krzywdzącymi najsłabszych. - Takie sytuacje sprawiają, że służba w policji nieodłącznie związana jest ze stresem i różnymi reakcjami z nim związanymi - czytamy w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.
MSW zaznacza, że zależy muaby policjanci przestrzegali wysokich standardów ochrony praw człowieka. Dlatego w resorcie powstała „Strategia działań nakierowanych na przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji”. Przeprowadzenie kompleksowego badania na temat problemu ewentualnej agresji w policji jest jednym z punktów przyjętej Strategii.

Czytaj: Olsztyn: kolejny policjant zatrzymany za łamanie prawa podczas przesłuchań>>>

Nie wystarczy zwykła analiza
Resort zwraca uwagę na fakt, że względu na swoją specyfikę służba w policji związana jest ze stresem. Natomiast różne stanowiska w policji związane są z różnym poziomem stresu. W związku z tym stanowiska w policji mogą generować różny poziom ewentualnej agresji. - Zwykła analiza statystyczna niewłaściwych zachowań nie pozwala na wcześniejszą identyfikację problemu i zapobieganie niezgodnym z prawem agresywnym zachowaniom - czytamy w komunikacie. Jego autorzy dodają, że rocznie policja podejmuje około miliona interwencji. - W zdecydowanej większości wzorowo, a zachowania niewłaściwe m.in. z użyciem przemocy wobec obywatela zdarzają się sporadycznie - czytamy w dokumencie.

Potrzebne solidne badanie
Wyeliminowanie niewłaściwych zachowań wymaga specjalistycznej wiedzy. I właśnie temu ma służyć zlecone przez MSW badanie. Uzyskanie wiedzy o skali zjawiska, jego charakterystyce, jak i przyczynach będzie cennym materiałem przy opracowywaniu działań nakierowanych na przeciwdziałanie agresji w policji.
W ramach badania zostanie opracowana charakterystyka zjawiska z określeniem rodzajów i przyczyn ewentualnej agresji oraz zmian, jakim podlega podczas służby w Policji. Podczas badania oszacowana zostanie skala zjawiska agresji, które ma miejsce w formacji oraz zostaną określone grupy ryzyka.
Wykonawca badania przygotuje również narzędzie służące do określania poziomu ewentualnej agresji wśród policjantów. Będzie ono przeznaczone do stosowania w przyszłości przez samą Policję.

- Przeprowadzone badanie pozwoli lepiej zrozumieć, jakie sytuacje i problemy związane ze służbą prowadzą do nieprofesjonalnych zachowań funkcjonariuszy. Wykonawca projektu na podstawie wyników badań opracuje rekomendacje działań, które będą miały na celu wyeliminowanie niewłaściwych zachowań wśród policjantów. Wyniki badania i rekomendacje będą gotowe do końca roku - czytamy w komunikacie resortu.

MSW poinformowało, że wykonawca projektu badawczego zostanie wyłoniony w drodze zamówienia, którego szczegóły zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MSW http://bip.msw.gov.pl/bip/zamowienia-publiczne/zamowienia-publiczne-do-1/23535,WKiOKDKSiW32015.html

  Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem>>>