Strona główna » Wiadomości » Aktualności » MSWiA wciąż analizuje problem monitoringu wizyjnego

MSWiA wciąż analizuje problem monitoringu wizyjnego

20.03.16

W Polsce wciąż brakuje regulacji dotyczących funkcjonowania monitoringu wizyjnego. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny spytał o to ministra spraw wewnętrznych i administracji. I dowiedział się o trwających pracach analitycznych zmierzających do całościowego uregulowania tych kwestii.

articleImage: MSWiA wciąż analizuje problem monitoringu wizyjnego fot. Thinkstock

Rzecznik przypomina, że od dłuższego czasu podejmuje próby zwrócenia uwagi właściwych organów na konieczność uregulowania monitoringu wizyjnego w Polsce, a także na zagrożenia, jakie powoduje brak takiej regulacji dla praw i wolności obywatelskich. W swoich dotychczasowych wystąpieniach, kierowanych do ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, Rzecznik podkreślał konieczność międzyresortowej koordynacji prac w tym zakresie. Za niezwykle istotne RPO uznał także przeprowadzenie konsultacji społecznych w toku procesu legislacyjnego oraz zapewnienie jawności i transparentności funkcjonowania monitoringu, a także zaangażowanie wspólnot lokalnych w ocenę potrzeby jego instalacji. - Znalezienie równowagi między bezpieczeństwem a ochroną prywatności obywateli w dobie rozwoju nowoczesnych technologii jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją obecnie władze publiczne – pisał RPO do ministra.
Rzecznik wielokrotnie otrzymywał zapewnienia od ministra spraw wewnętrznych, że prace nad kompleksową regulacją określającą zakres i wymagania warunkujące wykorzystywanie systemów monitoringu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, w kontekście ochrony praw i wolności, są jednym z kluczowych projektów społeczno-prawnych Ministerstwa. Strona rządowa wskazywała również, że prace legislacyjne są prowadzone lub, że zostaną rozpoczęte, ale z uwagi na złożoność problemu muszą zostać dokładnie skonsultowane z różnymi środowiskami.
Kolejne wystąpienie w tej sprawie Rzecznik skierował w 18 lutego br. W odpowiedzi z 14 marca br. minister spraw wewnętrznych i administracji ponownie poinformował o trwających pracach analitycznych i zapewnił, że po ich zakończeniu zostaną rozpoczęte prace legislacyjne zmierzające do opracowania nowej wersji projektu ustawy o monitoringu wizyjnym. Poinformował również ponownie o podstawowych celach ustawy i oczekiwanych efektach.
- Rzecznik Praw Obywatelskich od 2011 r. otrzymuje zapewnienia ze strony Ministerstwa o pracach zmierzających do całościowego uregulowania zasad monitoringu wizyjnego. W ostatniej odpowiedzi nadesłanej do Rzecznika, MSWiA po raz kolejny informuje o prowadzonych pracach analitycznych. Należy przypomnieć, że kompleksowe uregulowanie w przepisach rangi ustawowej przedmiotowego zagadnienia, poprzez stworzenie m.in. ogólnych zasad i warunków dopuszczalności stosowania monitoringu, wideonadzoru, określenie celów, w jakich nadzór jest możliwy do zastosowania, a także okresu przechowywania nagrań i ich ewentualnego publikowania jest niezbędne i ściśle wiąże się z obowiązkiem realizacji praw i wolności konstytucyjnych, a także realizacją zasad wynikających z prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskie – komentuje dr hab. Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
 

Dowiedz się więcej z książki
Ochrona danych osobowych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE