Uchwalona przez Sejm 10 maja nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.
Zmiany mają wejść w życie "pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia".

Senat na początku ubiegłego tygodnia miał rozpatrzyć tę ustawę. W związku z tym we wtorek 15 maja senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich miała w tej sprawie posiedzenie i zarekomendowała Senatowi przyjęcie bez poprawek tej nowelizacji. Senat jednak nie zajął się nią na tamtym posiedzeniu, a w mediach pojawiły się spekulacje, ze PiS, którego posłowie wnieśli ten projekt, rozważa wycofanie się z niego, ponieważ miały się pojawić sugestie, że prezydent zawetuje tę ustawę. Rzeczniczka partii Beata Mazurek stwierdziła wtedy, że nie było takiej decyzji.

- Na najbliższym posiedzeniu będzie ten punkt, z całą pewnością. Komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich już zakończyła pracę, wtedy jeszcze komisja nie zakończyła pracy - mówił Stanisław Karczewski. - Jest czas, 6, 7 i 8 czerwca jest posiedzenie Senatu i na pewno tą ustawą się zajmiemy - dodał.

Samiorządowcom już obniżono
Tymczasem pomiędzy działaniami parlementarnymi, we wtorek 15 maja Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie obniżające płace m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.  Weszło ono w życie 19 maja br., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Więcej: Rząd obniża pensje samorządowców>>

Przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich i Związku Województw RP zwrócili się do prezydenta RP o skierowanie - w ramach swoich kompetencji - do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności przyjętego rozporządzenia Rady Ministrów z Konstytucją RP i ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.