Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Nie będzie w Polsce żadnej ulicy H. Sawickiej ani 17 stycznia

Nie będzie w Polsce żadnej ulicy H. Sawickiej ani 17 stycznia

09.01.16

Nowa ustawa autorstwa Senatu wprowadza zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy ulic, mostów i placów. Postępowanie przed sądami i organami administracji w sprawach zmian w księgach wieczystych i rejestrach będzie wolne od opłat.
 

articleImage: Nie będzie w Polsce żadnej ulicy H. Sawickiej ani 17 stycznia fot. Thinkstock

Senatorowie przygotowali projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Nieważność aktu nadania
Według projektu nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, placów i mostów  nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób i organizacji lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Za propagujące komunizm uważać się będzie także nazwy odwołujące się do wydarzeń czy osób  symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989 r.
Nieważność aktu nadania nazwy stwierdzać będzie wojewoda po podjęciu decyzji przez  Instytut Pamięci Narodowej, który ma w tej kwestii głos decydujący .
Projekt gwarantuje, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie wpływu na ważność
dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. A postępowanie przed sądami i organami administracji publicznej w sprawach dotyczących uwzględnienia w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy jest wolne od opłat. Ustawa wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy od publikacji.

Inicjatywa Jastrzębia Zdroju
Projekt powstał dzięki inicjatywie Rady Miasta Jastrzębie Zdrój , która zwróciła się do Senatu z petycją w sprawie uchwalenia ustawy usuwającej z publicznego życia komunistycznych patronów ulic i placów. Senat stwierdził, że ustawodawca nie może pozwolić na propagowanie symboliki komunistycznej, gdyż byłoby to demoralizujące dla społeczeństwa.
Na równi z komunizmem należy potraktować wszystkie inne ustroje totalitarne. Odmienne stanowisko byłoby wyrazem preferencji dla innych niż komunizm ustrojów totalitarnych, a podkreślenia wymaga, że w polskim systemie prawa wszystkie ustroje totalitarne są traktowane tak samo. I tak art. 13 Konstytucji stanowi, że zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzm u i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa. Ustrojodawca zrównał więc ze sobą nazizm, faszyzm i komunizm, dając jednocześnie wyraz swojej dezaprobacie dla wszystkich ustrojów totalitarnych.
 

Dowiedz się więcej z książki
Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Senat RP

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE