Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Niejasny charakter prawny mapy cyfrowej

Niejasny charakter prawny mapy cyfrowej

17.08.17

Obserwujemy stały rozwój nowych technologii geolokalizacyjnych i konceptu społeczeństwa geoinformacyjnego wynikającego z rozwoju systemów informacji przestrzennej. Tymczasem spod istniejącej regulacji  prawa autorskiego, spod ochrony której uciekają systemy informacji przestrzennej i dane przestrzenne – pisze dr Marlena Jankowska.

articleImage: Niejasny charakter prawny mapy cyfrowej fot. Thinkstock

Autorka wydanej właśnie książki Charakter prawny mapy cyfrowej  stwierdza, że dotychczasowe jej badania nad geoinformacją pozwalają jej twierdzić, że jesteśmy świadkami narodzin nowej dziedziny nauki, która czerpie z wielu dziedzin i działów prawa, by jednak tworzyć własne zręby i strukturę, i to w obszarze nauk prawnych stanowią coraz częściej osobny przedmiot wykładany  w toku studiów prawniczych, a jego zakres ewoluuje podobnie jak zakres przedmiotowy prawa kosmicznego.
Zdaniem autorki nie może umknąć przy tym uwadze, że te dwie dziedziny znajdują się bardzo blisko siebie, czasami się przenikając lub nawzajem od siebie czerpiąc. Trzeba przy tym z całą mocą podkreślić, że dorobek literatury dotyczącej geoinformacji jest olbrzymi na gruncie nauk technicznych. W opracowaniach tych coraz częściej czyni się odniesienia do prawa, w tym zwłaszcza do prawa własności intelektualnej, lecz w sposób nieudolny i bardzo ogólnikowy, przyjmując zgoła jako dogmat, że mapa cyfrowa jest objęta jego ochroną.
Jednak autorka zaznacza, że przedmiotem rozprawy jest krytyczna analiza istniejącej regulacji prawa autorskiego, spod ochrony której uciekają systemy informacji przestrzennej i dane przestrzenne.

 

Charakter prawny mapy cyfrowej


Jak podkreśla wydawca, monografia stanowi pierwsze w Polsce tak szczegółowe omówienie ochrony autorskoprawnej map cyfrowych i jej składowych. Przedmiotem rozprawy jest krytyczna analiza istniejącej regulacji prawa autorskiego oraz ukazanie wad ram konstrukcyjnych wybranych instytucji, których usunięcie mogłoby się przyczynić do szerszej, pewniejszej ochrony tych dóbr.

W publikacji autorka wyjaśnia:
• czy elementy składowe mapy, takie jak: dane rastrowe, dane wektorowe, nazwy geograficzne, czcionka, są objęte ochroną prawa autorskiego,
• jaki jest status mapy jako materiału urzędowego,
• czy mapa cyfrowa to nowa kategoria autorskoprawna.

Według autorki i wydawcy, książka przeznaczona jest dla praktyków prawa oraz pracowników: administracji rządowej oraz samorządowej odpowiedzialnych za prowadzenie i udostępnianie map, przedsiębiorstw produkujących mapy, produkty mapowe, nawigacje i geodane, a także branży geodezyjnej i szeroko pojętego przemysłu kosmicznego.

Więcej o publikacji>>
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: profinfo

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE