- Takie są międzynarodowe standardy, a polskie prawo powinno się do nich dostosować – dodaje autorka w przedmowie do książki pt. Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną w świetle międzynarodowych instrumentów ochrony praw człowieka, przygotowanej pod jej redakcją. I dodaje, że Podstawowym problemem w świetle standardów wyznaczonych przez Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce regulacja instytucji ubezwłasnowolnienia.
Zgodnie z kluczowym dla postanowień Konwencji art. 12 państwa strony potwierdzają, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do uznania ich za podmioty prawa oraz uznają, że osoby z niepełnosprawnościami mają zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych na zasadzie równości z innymi osobami, we wszystkich aspektach życia. Z przepisu tego – podkreśla autorka - wynika konieczność zastąpienia modelu zastępczego podejmowania decyzji modelem wspieranego podejmowania decyzji. - Nie do pogodzenia z tym standardem jest instytucja ubezwłasnowolnienia pełnego czy częściowego – dodaje.
Czytaj także: MS: trzeba odejść od ubezwłasnowolnienia niepełnosprawnych>>>
Jak podkreśla Dorota Pudzianowksa, publikacja jest jedynym na rynku opracowaniem na temat praw osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, w którym kompleksowo omówiono zarówno zagadnienia prawa międzynarodowego, jak i problemy prawa krajowego (instytucja ubezwłasnowolnienia, prawa polityczne). Łączy perspektywę teoretyczną z konkretnymi problemami i propozycjami ich rozwiązania. Autorzy poszczególnych rozdziałów przedstawiają zmieniające się podejście do praw osób z niepełnosprawnościami w prawie międzynarodowym. W wyniku zmiany międzynarodowego standardu praw człowieka w zakresie ochrony praw osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi lub psychicznymi dostrzegają konieczność zreformowania w polskim porządku prawnym instytucji ubezwłasnowolnienia oraz poszerzenia praw o charakterze politycznym takich osób.
Zdaniem redaktorki publikacji, książka zainteresuje zarówno nauczycieli akademickich i studentów, jak i sędziów, adwokatów, radców prawnych, pracowników organizacji pozarządowych pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami, polityków, pracowników administracji oraz wszystkich pracujących z osobami z niepełnosprawnościami. 

Wiecej o książce>>>

imagesViewer