Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Nowa ustawa ma ułatwić dochodzenie wierzytelności

Nowa ustawa ma ułatwić dochodzenie wierzytelności

16.05.17

Zwiększenie skuteczności dochodzenia roszczeń przez wierzycieli prywatnoprawnych to cel uchwalonej 7 kwietnia 2017 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności – pisze Michał Koralewski.

articleImage: Nowa ustawa ma ułatwić dochodzenie wierzytelności fot. Thinkstock

Jak zauważa autor komentarza opublikowanego w Systemie Informacji Prawnej LEX, założony przez ustawodawcę cel ma zostać osiągnięty m.in. w drodze zapewnienia szerszych możliwości uzyskiwania informacji o zobowiązaniach potencjalnego kontrahenta z rejestrów biur informacji gospodarczej i z rejestrów oraz zwiększenie zakresu oraz efektywności postępowania: uproszczonego, grupowego, zabezpieczającego i egzekucyjnego, a także ułatwienie zawierania ugód przez jednostki z sektora finansów publicznych w sprawach dotyczących należności cywilnoprawnych, których owe podmioty są dłużnikami.

Omawiany w komentarzu akt prawny zmienia dziesięć innych ustaw. Przy czym nowele polegają zarówno na zmianach w instytucjach już istniejących, jak również na dodaniu nowych, nieznanych dotychczas regulacji. I tak, wprowadza się odmienne zasady solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz generalnego wykonawcy w procesie budowlanym, czy też rozszerza kompetencje biur informacji gospodarczej, a także zmienia niektóre terminy i wartości progowe prawa procesowego. Z drugiej zaś strony tworzony jest Rejestr Wierzytelności Publicznoprawnych oraz kreowany nowy czyn nieuczciwej konkurencji. Wskazana na wstępie ustawa wprowadza, zatem bardzo szerokie spektrum zmian nakierowane na poprawę pozycji wierzycieli, zarówno prywatnoprawnych, jak i będących instytucjami publicznymi. Co więcej zmiany dotyczą niemal wszystkich etapów dochodzenia należności, począwszy od weryfikacji potencjalnego kontrahenta, czynności przedsądowych podejmowanych względem dłużnika, poprzez postępowanie zabezpieczające, aż po zmiany w postępowaniu procesowym.

- Omawiana ustawa wprowadza liczne zmiany mogące pozytywnie wpłynąć na pozycję wierzycieli i to jeszcze na etapie przed podpisaniem umowy. Nowelizacja ustaw procesowych pozwala zaś na pełniejsze wykorzystanie instytucji zabezpieczenia oraz wyjawienia majątku. Ustanowienie zaś nowego rejestru oraz znaczne rozszerzenie kompetencji biur informacji gospodarczej działać mogą prewencyjnie na dłużników prewencyjnie – stwierdza autor.
Więcej>>

16.05.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Redakcja Publikacji Elektronicznych WK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE