Na tle stosowania dotychczasowych przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.) pojawiały się problemy natury prawnej, ale też i faktycznej, związane ze współwłasnością garaży wielostanowiskowych. Garaże te położone są w halach, które najczęściej po wybudowaniu budynków są wyodrębniane przez deweloperów jako samodzielny lokal. Urządzane są w nich miejsca garażowe, które nie stanowią przedmiotu samodzielnej własności. Prawa własności związane z miejscem garażowym przenoszone są w ten sposób, że przedmiotem sprzedaży jest udział w hali garażowej. Wobec tego zabiegu współwłaścicielem hali staje się większa liczba osób.

Czytaj: Właściciele garaży dostaną we wspólnotach pełne prawa>>

W obecnym stanie prawnym współwłaściciele pozbawieni są części praw, które ustawa przyznaje wyłącznie właścicielom. Dodatkowo współwłaściciele garażu chcąc zająć stanowisko w sprawach będących przedmiotem głosowania wspólnoty muszą, w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, jednomyślnie wybrać swojego pełnomocnika. Przy dużej liczbie współwłaścicieli jest to praktycznie niemożliwe.

Przedstawione w projekcie ustawy zmiany polegają na zrównaniu statusu właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali w częściach ułamkowych. Po wprowadzeniu zmian współwłaściciele lokali będą mogli brać udział w podejmowaniu uchwał przez wspólnotę. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy osobom tym będzie przysługiwać też: prawo kontroli wspólnoty, możliwość zaskarżania uchwał wspólnoty oraz prawo zwrócenia się do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego w sytuacji, gdy zarząd wspólnoty nie wypełnia swych obowiązków bądź nie został w ogóle powołany.

Opracował: Tomasz Jeżewski

ID produktu: 40300991 Rok wydania: 2014
Autor: Iwona Szymczak
Tytuł: Wspólnota mieszkaniowa>>>