Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Nowa ustawa ma zlikwidować patologie w egzekucji

Nowa ustawa ma zlikwidować patologie w egzekucji

17.05.17

Nowa ustawa wprowadza przejrzyste reguły działalności komorniczej, ale przede wszystkim jej celem jest przywrócenie zaufania do zawodu komornika sądowego – jako funkcjonariusza publicznego, a nie swego rodzaju przedsiębiorcę nastawionego na zysk – można przeczytać w komentarzu Ministerstwa Sprawiedliwości do przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawie o komornikach i egzekucji.

articleImage: Nowa ustawa ma zlikwidować patologie w egzekucji Własne

Czytaj: Rząd proponuje duże zmiany w przepisach komorniczych>>

- Te ustawy mają wprowadzić regulacje, które będą pozwalały na egzekucję prawa przez komorników, a jednocześnie zagwarantują interes zwykłych obywateli. Wielokrotnie można było dowiedzieć się z mediów, jak bezduszni komornicy postępowali z rodzinami, z ludźmi, którzy byli przez nich pozbawiani w bezwzględny sposób możliwości normalnego funkcjonowania - powiedziała Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów.
- Te projekty stanowią realizację zobowiązań dobrej zmiany w zakresie standardów działania komorników, tak aby rozmaite patologie nie były na porządku dziennym i nie stanowiły niemal reguły, a państwo reagowało, stojąc po stronie pokrzywdzonych – dodał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Minister przypomniał, że patologie w egzekucji komorniczej niejednokrotnie narażały obywateli na niezasadne straty i bulwersowały opinię publiczną. Głośnym przykładem była choćby sprawa rolnika, któremu odebrano ciągnik, mimo że to nie on był dłużnikiem. Jak tłumaczył, takie m.in. przypadki skłoniły rząd do przygotowania tego projektu.

Tymczasem samorząd komorniczy uważa, że przyjęte przez rząd projekty mogą doprowadzić do kryzysu całego systemu egzekucji sądowej. Więcej>>
 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE