Strona główna » Wiadomości » Analizy i komentarze » Nowa ustawa o działkach uderzy też w bezdomnych

Nowa ustawa o działkach uderzy też w bezdomnych

22.09.13

Projektowane zmiany w ustawie o ogrodach działkowych mogą pogłębić problemy z bezdomnością w Polsce, bowiem tam właśnie mieszka wielu bezdomnych – sygnalizuje rzecznik praw obywatelskich.

articleImage: Nowa ustawa o działkach uderzy też w bezdomnych fot. Thinkstock

Na ten problem prof. Irena Lipowicz zwraca uwagę w wystąpieniu do ministra Transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Rzecznik zwraca w nim uwagę na skutki, jakie zmiana przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, będąca konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, może przynieść z punktu widzenia osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością i najuboższych.
- Ogródki działkowe stanowią często dla tych osób zastępcze miejsca zamieszkania. W Polsce rośnie liczba osób bezdomnych, obecnie według szacunków jest ich od około 31 do około 43 tysięcy. Problem bezdomności dotyka ludzi, którzy często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z życiowymi trudnościami i wymagają szczególnej pomocy ze strony organów publicznych - pisze rzecznik praw obywatelskich.
W swoim liście prof. Irena Lipowicz przyznaje, że takie wykorzystanie ogródków nie jest zgodne ani z ich ideą ani z prawem. - Ale jest faktem – stwierdza. I podkreśla, że należy przeanalizować skutki, jakie nowelizacja ustawy może przynieść w tej dziedzinie.
Rzecznik zwraca się do ministra z prośbą o uwzględnienie tego problemu podczas prac na nową ustawą o ogrodach działkowych, a także o podjęcie działań zmierzających do systemowego rozwiązania opisanego problemu.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: RPO

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE