Wprowadzenie nowych paszportów nie będzie się wiązać z koniecznością wymiany tych, które obecnie posiadamy. Ważność tych ostatnich upłynie dopiero w terminie określonym w dokumencie.
 
Nowe technologie przeciw kradzieżom tożsamości
W nowych paszportach - jak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - mają znaleźć się lepsze zabezpieczenia, zapewniające m.in. ochronę przed sfałszowaniem i kradzieżami tożsamości. Jednym z nich będzie sztywna strona personalizacyjna, umożliwiająca wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I - transparentnego okienka, otoczonego polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar ten ma umożliwić wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych właściciela.
 
Dokumenty mają być też wyposażone w element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitkę zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz tzw. indywidualne oznaczenia.

Oznaczenia dla niewidomych i niedowidzących
W nowym paszporcie mają znaleźć się też dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących. W okładce nowego dokumentu przewidziano tłoczenie zawierające słowo "paszport" napisane za pomocą Braille'a, co ma umożliwić rozpoznanie dokumentu.

Na kartach motywy związane z odzyskaniem niepodległości
Wzór dokumentu nawiązuje też do obchodzonej w 2018 r. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku MSWiA zorganizowało kampanię społeczną "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Na motywy, które teraz znajdą się na kartach nowego dokumentu oddano w sumie 763 tys. 539 głosów.
 
W paszporcie znajdzie się łącznie 19 motywów. Są to: Bitwa Warszawska, Antoś Petrykiewicz, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego, Gabriel Narutowicz, Orzełek Legionowy, Eugeniusz Kwiatkowski oraz Obraz Jacka Malczewskiego "Polonia 1918".