Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w lipcu Sąd Okręgowy w Kaliszu musiał umorzyć jeden z wątków postępowania dotyczącego głośnej afery z lat 90. Chodzi o sprawę Andrzeja Gąsiorowskiego, wspólnika firmy Art-B. Biznesmen był podejrzany o wyprowadzenie z niej ponad 70 mln zł.
Decyzja sądu miała związek z wejściem w życie od 1 lipca zmian w kodeksie karnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 396), które spowodowały skrócenie dodatkowego okresu przedawnienia (zob. infografika). Gdyby nie nowe brzmienie art. 102 k.k., sprawa związana z aferą przedawniłaby się dopiero w 2016 r. A tak umorzono ją teraz, bo przedawniła się z datą 2011 r.
W Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz w sądach rejonowych działających w jego okręgu wydano postanowienia o umorzeniu postępowania w 117 sprawach (z tego w 6 sprawach przedawnienie dotyczyło jedynie części postępowania). – Z reguły były to sprawy dotyczące przestępstw przeciwko mieniu. Najwięcej umorzeń dotyczy oszustw z art. 286 par. 1 k.k. – mówi sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.
Sąd Okręgowy w Poznaniu musiał z powodu przedawnienia umorzyć 12 spraw, a sądy rejonowe z tego okręgu – 9 postępowań. – W sądzie okręgowym umarzane są głównie postępowania dotyczące występków zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności. Są to z reguły oszustwa, kradzieże, fałszerstwa dokumentów, paserstwo – informuje sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu.
W SO w Katowicach w związku ze zmianą art. 102 k.k. umorzono 3 sprawy. Więcej>>>

LEX Navigator Postępowanie Karne>>>