Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Nowoczesna: prezydent zmierza do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

Nowoczesna: prezydent zmierza do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

13.09.17

Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS autorstwa prezydenta, które doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówił lider Nowoczesnej Ryszard Petru po środowym spotkaniu z Andrzejem Dudą.

articleImage: Nowoczesna: prezydent zmierza do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości Thinkstock

W środowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą na temat projektowanych przez jego kancelarię nowych ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego uczestniczyli, poza Petru także szefowa klubu Katarzyna Lubnauer, wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak i posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent" - powiedział Petru. "Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS, które jednak doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko w postaci prezydenta" - dodał.

Czytaj: 
PO deklaruje współpracę z prezydentem ws. ustaw o SN i KRS>>
Kukiz'15: prezydent chce wyboru KRS większością 3/5 głosów>>
PSL poprze prezydenckie projekty, jeśli będą konstytucyjne>>

Petru podkreślił, że w trakcie rozmów przedstawiciele Nowoczesnej zwracali uwagę prezydentowi, że propozycje, które chce przedłożyć, są niekonstytucyjne. "Zmiany idą w kierunku, który nie tak dawno zawetował" - ocenił lider Nowoczesnej.

"To nie były konsultacje, tylko pozyskaliśmy informacje, co proponuje prezydent" - zaznaczył Petru.

Również Gasiuk-Pihowicz oceniła propozycje prezydenta jako niekonstytucyjne. "Nadal będzie utrzymana formuła wyboru że członków sędziów KRS przez de facto polityków, parlamentarną większość. Będzie decyzja tylko odnośnie większości kwalifikowanej" - mówiła.

"Sędziów do instytucji, która ma stać na straży niezależności sądów od polityków, będą wybierali politycy" - dodała. Jak poinformowała, przewidywana jest również formuła, zgodnie z którą skrócone zostaną kadencje wszystkich sędziów SN, w tym także I prezes SN, a szereg uprawnień, które do tej pory w projektach PiS miał minister sprawiedliwości, otrzyma prezydent.

"Jeden polityk PiS-u zostanie zastąpiony drugim politykiem PiS-u, a to naprawdę nie o to chodzi, żeby jakikolwiek polityk, niezależnie od jego barwy, mógł położyć łapę na wymiarze sprawiedliwości" - powiedziała posłanka.

Z kolei Dolniak stwierdziła, że projekty prezydenta doprowadzą do zmiany roli SN, który - jak dodała - do tej pory wytyczał linię orzeczniczą dla sądów powszechnych.

"Dzisiaj SN urośnie do roli sądu dyscyplinarnego i pan prezydent potwierdził, że będzie taka izba dyscyplinarna powołana, a SN będzie orzekał tylko w szczególnych przypadkach" - mówiła.

"Wynika z powyższego, że środki odwoławcze, które do tej pory kierowano do SN, teraz w ramach tej reformy będą kierowane do sądów apelacyjnych" - dodała.

Z kolei szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła, że spotkanie nie przyniosło "nic specjalnego" i nie spodziewa się, żeby prezydent uwzględnił uwagi i propozycje przedstawione przez przedstawicieli jej klubu. "Przykre jest to, że na kilka pytań otrzymaliśmy odpowiedzi w stylu +wiem, ale nie powiem+, czyli +mam już jakieś decyzje, ale nie podzielę się, dowiedzą się państwo, jak przedstawię projekty+. W ten sposób to nie jest transparentność, w ten sposób trudno mówić o konsultacjach" - dodała.

Gasiuk-Pihowicz poinformowała, że zgodnie z propozycjami prezydenta kandydatury do KRS będzie mogła zgłaszać grupa 25 dowolnych sędziów lub 2 tys. obywateli. "Następnie będzie wybór przez parlament, przez polityków" - dodała.

Spotkanie z przedstawicielami klubu Nowoczesnej było czwartym z zapowiedzianej na środę serii spotkań prezydenta na temat projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Wcześniej Duda spotkał się z przedstawicielami PiS, PO i Kukiz'15. Później przyjmie jeszcze PSL.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Reforma sądownictwa była też jednym z tematów ubiegłotygodniowego spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. (PAP)

13.09.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE