Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Nowy projekt ma utrudnić odwołania od decyzji KRS ws kandydatów na sędziów SN

Nowy projekt ma utrudnić odwołania od decyzji KRS ws kandydatów na sędziów SN

12.07.18

Jeśli kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego będą się odwoływać od negatywnych opinii Krajowej Rady Sądownictwa, to NSA będzie miał tylko dwa tygodnie na ich rozpatrzenie, ale to i tak nie wstrzyma uprawomocnienia się tych decyzji.

articleImage: Nowy projekt ma utrudnić odwołania od decyzji KRS ws kandydatów na sędziów SN Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

Taką m.in. zmianę przewiduje wniesiony przez posłów PiS w czwartek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, w którym znalazły się też zmiany w ustawach o KRS i Sądzie Najwyższym.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o KRS "w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego odwołanie przysługuje do Naczelnego Sądu Administracyjnego". Przepis ten stanowi też, że "odwołanie do NSA nie może być oparte na zarzucie niewłaściwej oceny spełniania przez kandydatów kryteriów uwzględnianych przy podejmowaniu rozstrzygnięcia w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego na stanowisku sędziego SN".

Czytaj: PiS chce szybciej powołać nowego szefa Sądu Najwyższego>>

Szybka decyzja NSA
W projekcie nowelizacji zaproponowano dodanie do tego przepisu m.in. zdania, że "NSA rozpoznaje odwołanie i wydaje orzeczenie w terminie 14 dni od dnia przekazania temu sądowi odwołania".
Jednocześnie projekt przewiduje, że odwołanie od uchwały obejmującej rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego nie wyłącza uprawomocnienia się jej w zakresie, w jakim rozstrzyga o przedstawieniu wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego. - Zmiany ustawy o KRS gwarantują wyłączenie możliwości obstrukcji postępowań nominacyjnych - napisano w uzasadnieniu projektu.
Przewiduje on także możliwość - już na etapie kontroli dokonywanej przez KRS - odrzucenie "tych odwołań, które złożone zostały po terminie, nie spełniają wymogów formalnych lub z innych przyczyn pozostają niedopuszczalne, w celu uniknięcia zbędnego obciążania sądów takimi odwołaniami". - NSA odrzuca na posiedzeniu niejawnym odwołanie, które podlegało odrzuceniu przez Radę - przewiduje proponowany przepis.

Chodzi o sprawne nominacje
- Zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez Krajową Radę Sądownictwa w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego Sądu Najwyższego - czytamy w uzasadnieniu tego projektu.

Czytaj:Iustitia między bojkotem a kandydowaniem do SN>>

Szansa na kolejny nabór
Projekt przewiduje też możliwość ubiegania się przez skarżących o inne stanowiska w SN. - W sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego uchylenie przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o nieprzedstawieniu wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego jest równoznaczne z przyjęciem zgłoszenia uczestnika postępowania, który wniósł odwołanie, kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Najwyższym, co do którego w dniu wydania orzeczenia przez Naczelny Sąd Administracyjny postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa nie zostało zakończone, a w przypadku braku takiego postępowania, na kolejne wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Najwyższym objęte obwieszczeniem” - czytamy w projekcie.


Niezawisłość sędziowska i jej gwarancje w procesie cywilnym>>

 
X

Sąd Najwyższy


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd Najwyższy? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
 
X

Sąd


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE