Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » NSA: dbałość o czyste powietrze to obowiązek konstytucyjny

NSA: dbałość o czyste powietrze to obowiązek konstytucyjny

09.08.17

Stowarzyszenie może być stroną w postępowaniu administracyjnym dotyczącym uwarunkowań środowiskowych inwestycji budowlanej, która zaburzy przepływ powietrza - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
 

articleImage: NSA: dbałość o czyste powietrze to obowiązek konstytucyjny fot. Thinkstock

Stowarzyszenie "Zielone Mazowsze" wystąpiło z wnioskiem do prezydent Warszawy o  możliwość przystąpienia do postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Dbałość o czystość powietrza
W uzasadnieniu aktywiści napisali, że udział w postępowaniu podyktowany jest celami statutowymi organizacji oraz interesem publicznym w postaci dbałości o czystość środowiska naturalnego ( zgodnie z art. 31 par.1 kpa). Zgodnie z procedurą administracyjną organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem wszczęcia postępowania lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.

Budowa biurowców
Interwencja stowarzyszenia dotyczyła planu budowy trzech biurowców o wysokości 55 metrów wraz z miejscami parkingowymi przy ul . Kopińskiej w Warszawie. Zdaniem organizacji taka zabudowa uniemożliwi przepływ powietrza i regenerację terenu. Co więcej inwestycja naruszy charakter osiedla, gdzie dominuje niska zabudowa.
Prezydent Warszawy nie zgodziła się na dopuszczenie stowarzyszenia do postepowania, gdyż nie udowodniło ono realnego interesu społecznego. Ponadto obszar ten nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego i w związku z tym nie ma wytyczonego korytarza powietrznego. Również negatywne postanowienie wydało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Jednakże Wojewódzki Sąd Administracyjny zmienił dotychczasowa decyzję i dopuścił stowarzyszenie do postępowania. Uznał, że SKO błędnie zinterpretowało interes społeczny.

Obowiązek konstytucyjny
Od tego wyroku odwołało się Samorządowe Kolegium do Naczelnego Sądu Administracyjnego twierdząc, że sąd zbyt ogólnikowo potraktował uzasadnienie i naruszył art. 7 i 77 kpa.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę SKO przyznając rację organizacji i sądowi I instancji.  Sędzia sprawozdawca Robert Sawuła podkreślił przy tym, że wprawdzie nie ma definicji interesu społecznego w kodeksie postępowania administracyjnego, to zawsze trzeba go dostrzegać w realiach sprawy. W tym wypadku istotnie budowa biurowców i kilkaset miejsc parkingowych, a w związku z tym zwiększony ruch uliczny zatruje powietrze, gdyż naturalny przepływ powietrza będzie zaburzony.
Sąd powołał się w uzasadnieniu na prawa konstytucyjne, a konkretnie art. 86, który mówi, że każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie.


Sygnatura akt II OSK 2956/15, wyrok z 1 sierpnia 2017 r.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: NSA

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE