Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » NSA: Rzecznik naruszył prawa pacjentów

NSA: Rzecznik naruszył prawa pacjentów

10.09.17

Pacjent nie ma obowiązku przedstawiać Rzecznikowi dowodów na naruszenie zbiorowych praw pacjenta, wystarczy, że uprawdopodobni ich łamanie, zaś szpital powinien wykazać działanie zgodne z prawem – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: Rzecznik naruszył prawa pacjentów fot. Thinkstock

Rzecznik Praw Pacjent w lutym 2016 r. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

O wszczęcie postępowania wystąpiła była pacjentka tej placówki Agnieszka B., która zauważyła brak tablic informacyjnych o dyżurach Rzecznika Praw Pacjenta. Były tablice, lecz z napisem, że to Rzecznik, i chorzy nie wiedzieli, kogo reprezentuje, szpital czy urząd, który ma bronić ich praw (naruszenie art. 10a i art. 10b ustawy z 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego).

Rzecznik Praw Pacjenta w odpowiedzi przedstawił zdjęcia tablic ze szpitala. Dodał też, że wskazane przez skarżącą okoliczności w żaden sposób nie uprawdopodobniają pozbawienia lub ograniczenia zbiorowych praw pacjentów. Więcej>>

10.09.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE